TEPNA

Contracting Authoirty: Town of Náchod

planned for: 2020

Urbanistic competition for revitalization of the former Tepna complex.

ZBRASLAV SQUARE

Contracting Authoirty: City District Praha-Zbraslav

planned for: 2020

Urbanistic competition for revitalization of Zbraslav square.

NEW KINDERGARTEN AND ELEMENTARY SCHOOL FOR DOLNÍ MĚCHOLUPY

Contracting Authoirty: City District Praha – Dolní Měcholupy

planned for: 12/2019

The subject of the competition is to find the best solution for a new kindergarten and elementary school for Dolní Měcholupy in Malý háj. The implementation of the new school campus will be divided into two phases. In the first phase of the new building will be realized kindergarten with a capacity of 4 classes with kitchen and dining room. In the second phase, there is an elementary school with two parallel “nine classes”.

ČESKÁ LÍPA: RECONSTRUCTION OF ŠKROUPOVO SQUARE

Contracting Authoirty: Town of Česká Lípa

deadline: 31. 1. 2020, 13:00

The subject of the competition is to find the best solution for the reconstruction of Škroupovo Square, including Prokopa Holého Street and the staircase connecting Škroupovo Square with Jindřicha z Lipé Street.

MODŘICE – RECONSTRUCTIONE: MUSEUM, LIBRARY AND INFOPOINT

Contracting Authoirty: Town of Modřice

deadline: 14. 2. 2020, 14:00

The subject of the competition is to propose a plan for the reconstruction and alteration of historical building no. 171 on Svobody Square in Modřice so that it serves primarily as a municipal museum, library, information center, eventually gallery, café, clubrooms and publicly accessible courtyard. The museum is supposed to host a permanent exhibition on the history of the village as well as occasional short-term exhibitions.

SLAVIE ČESKÉ BUDĚJOVICE

Contracting authority: City of České Budějovice

The dialogue with 6 teams selected by the jury has started.

The subject of the competition will be the solution to reconstruction and revitalization of the building of the Slavia cultural house in České Budějovice. The historical value of the cultural house lies mainly in the authorship of Ignác Ullmann. The contracting authority expects not only an architectural solution but also high-quality and logical operating models and schemes for various types of events and operations.

Competitive dialogue participants:

  • PLURAL; Bratislava, Slovakia
  • Ondřej Císler; Prague, Czechia
  • 4DS; České Budějovice, Czechia
  • Chaix & Morel et associés, CA Pichler, Jan Proksa; Pais / Vienna, France / Austria
  • KAVA; Prague, Czechia
  • Projektil architekti; Prague, Czechia
VELKÉ KINO MODERNÍHO ZLÍNA

Contracting authority: City of Zlín

The dialogue with 6 teams selected by the jury has started.

The main subject of the competition is the revitalization of the Great Cinema in Zlín designed by architect František Lydie Gahura and built by the Bata shoe company in 1933. It was the largest cinema in Czechoslovakia at that time, with 2,270 seats. The aim of the competition is to create conditions for cinema from the perspective of the needs of the 21st-century city.

Competitive dialogue participants:

  • A.B.K.P.Š.; Bratislava, Slovakia
  • re:architekti; Prague, Czechia
  • Építész Stúdió; Budapešť, Hungary
  • ov architekti; Prague, Czechia
  • Christophe Hutin Architecture; Bordeaux, France
  • Petr Hájek architekti; Prague, Czechia
GFR – DISLOCATION BRNO: COMPLEX TRÁVNÍČKOVA (2019)

Contracting authority: General Financial Directorate

1. prize: UYO architekti (CZ) – Jan Skoumal, Adam Zezula, Kamil Zezula, Ludmila Jankovichová, Václav Šáňa, Alena Křížová, Tomáš Babka
2. prize: 4DS (CZ) – Luboš Zemen, Eva Zemenová, Vojtěch Navrátil, Karel Košek, Zbyněk Píša, Ester Elexhauserová, Jan Srnka, Jiří Cihlář
3. prize: BY architects (CZ) – Markéta Zdebská, Marek Žáček, Marie Čáslavská, Michaela Křižáková

GFR – DISLOCATION BRNO: PŘÍKOP NO. 25 (2019)

Contracting authority: General Financial Directorate

1. prize: Kuba & Pilař architekti (CZ) – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba
2. prize: M2AU (CZ) – Norbert Obršál, Daniel Struhařík, Kateřina Miholová, Natálie Ivkovičová, Oskar Madro, Pavla Nesvadbíková, Ondřej Machač
3. prize: Radko Květ, Inka Matoušková, Roman Ehl (CZ)

NEW ŽIŽKOV CENTRE (2019)

Contracting authority: Central Group a.s.

1. place: A I – D E S I G N + ARUP London / Prague – UK / Czechia
2. place: Ian Ritchie Architects + Compass Architects + Marko & Placemakers London / Bratislava – UK / Slovakia
3. place: RKAW + BY Architects Prague – Czechia
Honorable mention: Sou Fujimoto Architects Tokyo – Japan

TROJSKÁ ŠKOLA (2018)

Contracting authority: City District Praha 7 – Troja

1. prize: Ravagnani Vecchi Architects / Andrea Ravagnani, Elena Maria Rossi, Chiara Nastasi; Rome – Italy
2. prize: MH architects / Petr Průša, Michaela Horáková, Sasha Derkach, Dmytro Matviishyn; Prague – Czechia
3. prize: MAS Architects / Milda Naujalyte, Arminas Sadzevicius; Copenhagen – Denmark

SMÍCHOV SCHOOL (2018)

Contracting authority: City District Praha 5

1. prize: Office Ou & Inostudio / Nicolas Koff, Zbigniew Gierczak, Magdalena Gierczak, Uroš Novaković, Sebastian Bartnicki, Sophia Szagala, cooperation Oliver Green; Toronto, Gliwice – Canada, Poland
2. prize: Škarda architekti / Václav Škarda, cooperation Miloš Hlaváček, Lukáš Houser, Viktor Kirschner, Ondřej Šorm, Ondřej Hlaváček; Prague, Czechia
3. prize: IND. [Inter.National.Design] / Teresa Papachristou, Felix Madrazo, Pablo Roquero, Arman Akdogan, cooperation Alfonso Redondo Gomez, Marek Nosek, Kateřina Sojková, Martin Volf, Amaia Puras, Bezya Nur Öztürk, Alvaro Borrajo, Vittorio Perotti, Morgan Graboski; Rotterdam, Holland

NÁMĚSTÍ MĚSTA BENEŠOVA (2018)

Contracting authority: Town of Benešov

1. prize: Skupina / Marcela Steinbachová, Vít Holý Prague, Czechia
2. prize: Pavla Feistnerová, Anna Tomšejová, Klára Pavlištová, Tomáš Feistner; cooperation: Jan Špilar Prague, Czechia
3. prize: gogolák + grasse / Ivan Gogolák, Lukáš Grasse; spolupráce: Pavla Janečková Olomouc, Czechia

HOLEŠOVICE HUB (2018)

parallel designs for Karlín Group

Bod Architekti
Dílna
Ehl & Koumar architekti
SUD Architects

KULTURÁK2 (2018)

Contracting authority: Town of Neratovice

1. place: ov architekti
2. place: re:architekti studio
3. place: Jakub Našinec
4. place: Ondřej Císler

NEW SCHOOL LOŠBATES (2018)

Contracting authority: union of municipalities of Louňovice, Štíhlice, Tehovec and Svojetice

1. prize: PELLETIER DE FONTENAY / Hubert Pelletier, Yves de Fontenay, Valerio Sartori; Montréal, Canada
2. prize: Monika Habrová, Petra Hrubešová, Michaela Kloudová, Jan Šorm, Eva Rosenová, Eliška Ouředníčková, Marek Kopeć; Prague, Czechia
3. prize: Emanuele Baglieri, Maria Flaccavento, Serafino Sgarlata, Vania Santangelo, Giorgio Pluchino; Ragusa, Italy

TERMINAL JABLONEC (2018)

Contracting authority: City of Jablonec nad Nisou

1. prize: DOMYJINAK architekti / Václav Dvořák, Petr Šikola, Jan Černoch, Adam Bohatý, Kristýna Bednářová, Hana Klapalová; Prague, Czechia
2. prize: SIEBERT + TALAŠ / Jolana Foglová, Peter Hrebík, Marek Winkler, Matúš Brandner, Matej Siebert, Roman Talaš; Bratislava, Slovakia
3. prize was not awarded

ULICE PRO SEDMIČKU (2018)

Contracting authority: City District Praha 7

1. prize: Hlavatí architekti / Josef Hlavatý; spolupráce: Lenka Hlavatá; Prague, Czechia
2. prize: Tomáš Kopecký, Jan Hájek; Prague, Czechia
3. prize: Unhary / Hana Sýkorová, Jan Linhart, Jan Procházka; Czechia
honorable mention: MONNOM STUDIO / Adriano Ferrer Escayola; Prague, Czechia

NEXT LEVEL FN HK (2017)

Contracting authority: Teaching Hospital Hradec Králové

1. prize: M2AU – Norbert Obršál, Jan Kubát, Radomír Feňo; Brno, Czechia
2. prize: NEXT LEVEL TEAM / Pelčák a partner architekti; LT PROJEKT Brno, Czechia
3. prize: CHKAU / Ondřej Chybík, Michal Krištof; TheBüro / Jan Vrbka; K4 / Vladimír Pacek, Miloš Schneider; Brno, Czechia

NEW KCP (2017)

Contracting authority: Prague Congress Centre
The contract was signed, OCA temaed up with CMC Architects (local studio). The projection work has sterted.

1. prize: OCA / Bernardo García, Marc Subirana, Biel Susanna, Hernan Lleida, cooperation: Joaquim Sellas, Play-Time architectonic image, Anabel Lazaro, Josep Ramon Rius, Silvia Juventeny, Simona Sulcová, Alfambra copisteria and Francesc Villena; Barcelona, Spain
2. prize: Francisco Jorquera, cooperation: Catalina Riera, Sebastiano Rossi, Juan Jorquera, Cubic consultors; Palma de Mallorca, Spain
3. prize was not awarded

SVRATKA RIVERFORNT (2017)

Contracting authority: City of Brno
The contract was signed.

1. prize: Ivan Ruller; cooperation: Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz, Petr Valíček; Brno, Czechia
2. prize: bauchplan ).( cooperation: Kay Strasser, Fernando Nebot Gomez, Eleni Boutsika-Palles, Štefan Zifčák; Munich, Germany
3. prize: CONSEQUENCE FORMA / Janica Šipulová, Martin Sládek, Petra Buganská, Iva Tomková; cooperation: DJAO-RAKITINE / Irène Djao-Rakitine, Chun Wing Fok, Hortense Blanchard; JV PROJEKT VH / Jiří Vítek, Michaela Vacková; Brno / London, CZ / UK

MODERNIZACE KRAJSKÉ NEMOCNICE LIBEREC (2017)

Contracting authority: County Hospital Liberec
the contract was signed.

1. prize: SIAL architekti a inženýři / Jiří Buček, cooperation: Iva Matějovská, Filip Horatschke, Jan Duda, Libor Šenekel, Jiří Chmelík, Ondřej Košina, Josef Franc, Vít Šrámek; Liberec, Czechia
2. prize: ATELIER PENTA / Jaromír Homolka, cooperation: Jiří Pecha, Jan Sedlák, Tomáš Bačík, Dušan Lédl; Jihlava, Czechia
3. prize: DOMY / Jan Topinka, Michal Juha; cooperation: Lukáš Haller, Petr Uhlíř; Prague, Czechia

DUKLA OF SPORTS (2017)

Contracting authority: City of Pardubice
The contract was signed with the 2nd prize.

1. prize: Atelier CMJN, AED Project, Terra Florida / François Lepeytre, Gaël Brulé, Spolupráce: Hector Hernandez, Marisa Benedetti. Martin Roynard, Aleš Marek, Ondřej Šperl, Tomáš Hajdu, Jan Šulcek, Helena Holakovská, Zuzana Hlasivcová, Lada Veselá, Radka Šimková; Paris, France
2. prize: Ján Studený, Peter Stec, Maroš Bátora, Marián Počúch; Bratislava, Slovakia
3. prize was not awarded

NEW TOWN HALL FOR PRAGUE 7 (2016)

Contracting authority: City District Praha 7
The construction is almost finished.

1. prize: Atelier bod architekti / Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda; Prague, Czechia
2. prize: Anne-Sereine Tremblay, Jan Kudlička; Holland
3. prize: Dalibor Hlaváček, Ludvík Holub, Zuzana Kučerová, Martin Čeněk; cooperation: Matúš Ficko, Martin Král; Prague, Czechia

FUTURE OF BRNO CENTRE (2016)

Contracting authority: City of Brno
The referendum was won, but not enough votes were submitted in total. The city chose a different approach.

1. prize: UNIT architekti / Filip Tittl, Michal Kohout, David Tichý, Šárka Doležalová, Marie Gelová, Luboš Klabík, Filip Lux, Adéla Medunová, Lukáš Tittl, Jitka Žambochová, cooperation: Michal Decker; Prague, Czechia
2. prize: consequence forma / Janica Šipulová, Martin Sládek, Franz Sumnitsch, Irene Djao-Rakitine, Lea Dostálová, Barbora Srpková, Veronika Kotková, Eliška Lichtnerová, cooperation: Jiří Vítek; Brno, Czechia
3. prize: Atelier M1 architekti / Pavel Joba, Jakub Havlas, Jan Hájek, cooperation: Jakub Straka, Vojtěch Šaroun, Martin Utíkal, Michal Tichý, Patrik Kotas; Prague, Czechia

CAMPUS ALBERTOV (2016)

Contracting authority: Charles University in Prague
The documentation for Land-Use Permit is being finalized.

1. prize: ZNAMENÍ ČTYŘ ARCHITEKTI / Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar, cooperation: Kateřina Šebestová, Tomáš Hanus; Prague, Czechia
2. prize: Atelier M1 architekti / Pavel Joba, Jakub Havlas, Jan Hájek, cooperation:  Michal Tichý, Jakub Straka, Vojtěch Šaroun; Prague, Czechia
3. prize was not awarded

NEW SCHOOL CHÝNĚ (2015)

Contracting authority: municipality of Chýně
The school is in operation since September 2017

1. prize: Atelier CMJN / François Lepeytre, Gaël Brulé, cooperation: Hector Hernandez; Paris, France
2. prize: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová / Andrea Ambrovičová, Radoslav Kurucz, Jana Matlovičová, Juraj Mikulaj; Bratislava, Slovakia
3. prize: Martin Neruda, cooperation: Jana Šťastná, Zuzana Boháčová; Prague, Czechia

KOMUNITNÍ CENTRUM H55 (2015)

Contracting authority: City District Praha 14
The design awarded 3rd prize was implemented. Community centre is in operation since 2019.

1. prize: Zbyněk Ryška, Aleš Břečka; Brno, Kolín, Czechia
2. prize: x architekten / Bettina Brunner, Rainer Kašik, Táňa Sojáková, Korbinian Lechner; Vienna, Austria
3. prize: Petr Synovec, Martin Josek, Jakub Sládeček, Eduard Sojka; Prague, Czechia

NOVÁ ŠKOLA PSÁRY (2014)

Contracting authority: municipality Psáry a Dolní Jirčany
The school is in operation since September 2019.

1. prize: RAP partners s.r.o. architekti / Ondřej Píhrt, Mojmír Ranný, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Filip Rašek, Pavel Směták; Prague, Czechia
2. prize (lowered): MEPRO / Ivan Březina, Martin Březina, Václav Matějka, Eva Šarochová; Prague, Czechia
2. prize (lowered): Znamení Čtyř – Architekti / Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar, cooperation: Slavo Novotný, Mykhaylo Slyusar; Prague, Czechia