[EVO]

PŘIPRAVOVANÁ SOUTĚŽ

SOUTĚŽ O NÁVRH NA REVITALIZACI SOUBORU STAVEB A PŘILEHLÉHO OKOLÍ ZAŘÍZENÍ NA ENERGETICKÉ VYUŽITÍ ODPADŮ

(Úterý, 2. října 2018 – Praha) CCEA MOBA

SPALOVNA NEMUSÍ BÝT JEN HORA KOVU A PÁRY

Pražské služby a CCEA MOBA vyhlásí mezinárodní architektonickou soutěž na revitalizaci ZEVO Malešice

 Pražské služby, a.s. a CCEA MOBA podepsaly smlouvu na komplexní zabezpečení mezinárodní soutěže o návrh, jejímž cílem je revitalizace souboru staveb a přilehlého okolí zařízení na energetické využití odpadu s předpokládanou hodnotou investice 300 mil Kč. Soutěž bude vyhlášena v lednu 2019.

Jedná se o první architektonickou soutěž na technologickou stavbu, která projde kompletní modernizací a technologickou rekonstrukcí. Jejím cílem je zkultivování technologicky náročné stavby včetně přilehlého okolí a přiblížení procesu zpracování odpadu k energetickému využití široké veřejnosti. V neposlední řadě se touto soutěží chce hlavní město Praha zařadit po bok některých metropolí, jako jsou Vídeň nebo Kodaň, které se s tímto úkolem v minulosti již vypořádaly se ctí a postavily technologické skvosty – zároveň architektonické dominanty a turistické destinace.

Soutěž bude vyhlášena jako mezinárodní, anonymní, za účasti mezinárodní poroty. Celá soutěž bude zdokumentovaná v katalogu, který bude uveden spolu s výstavou soutěžních návrhů poté, co bude rozhodnuto o vítězích. Harmonogram soutěže je nastaven tak, že po vyhlášení soutěže v lednu 2019 by se veřejnost měla dozvědět výsledky soutěže v květnu 2019.

Porota soutěže

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Praha

Patrik Roman, generální ředitel Pražské služby

Aleš Bláha, ředitel ZEVO Malešice

Till Rehwaldt / DE
rehwaldt.de

Igor Marko / GB
markoandplacemakers.com

Lieven de Groote / BE
tetra-arch.com

Barbora Šimonová
cosa.cz

Jana Pyšková
janapyskova.cz

Martin Čáslavka, Pražské služby

„Plníme slib, že na významné veřejné stavby se budou konat architektonické soutěže. Z minulosti víme, že ryze technické stavby mohou být také architektonickými skvosty. K této tradici se teď vracíme,“

řekla Petra Kolínská,
radní pro územní rozvoj.