CULBURB

  • Kulturní projekt podpořenEuropean Commission: Culture Programme, European Cultural Foundation, Visegrad Fund, Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha a další
  • Doba trvání2011–2013
  • Zapojené lokalityRajka, Rusovce (Bratislava), Délegyháza (Budapešť), Zalog (Lublaň), Psáry (Praha), Sandleiten (Vídeň), Ursus (Varšava)
  • SpoluorganizátořiSoho in Ottakring (Vídeň), Kortárs Építeszeti Központ (Budapešť), KUD C3 (Lublaň), Verejný podstavec, Centrum komunitného rozvoja (Bratislava), Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana (Varšava)
  • TýmYvette Vašourková, Igor Kovačević, Karin Grohmannová, Klára Mergerová, Martin Piaček, Zuzana Duchová, Samu Szemerey, Boštjan Bugarić, Beatrix Zobl, Wolfgang Schneider, Piotr Bujas, Linda Dostálková
CUL

Projekt Culburb aktivuje veřejný prostor na předměstích středoevropských metropolí prostřednictvím akupunkturních zásahů. Pomocí minimálních prostředků tyto akce vytvářejí interakci mezi obyvateli a ovlivňují komunitní život.

Středoevropská města se dnes opět stávají politickou arénou občanů, iniciativ, nevládních organizací a dalších forem aktivismu, ale na předměstích jsme svědky nedostatku takových aktivit. Zároveň můžeme pozorovat extrémní nárůst předměstí v okolí všech měst, což znamená, že značný počet evropských obyvatel je umístěn mimo husté město, ale přesto má přístup ke všem jeho výhodám.

Tlak, který vytvářejí předměstí a rozrůstání se do jádra města, není jen infrastrukturní záležitostí spojenou s finančními investicemi. Přesto přináší současnému městu paradox, protože stále více ztrácí jednu ze svých základních funkcí - bydlení. Většina uživatelů města již nebydlí ve městě, jejich domov je za jeho hranicemi. Tato skutečnost způsobuje vznik nové politické mapy, kde uživatelé města, tedy ti, kteří žijí na předměstí, mají téměř silnější volební potenciál než obyvatelé města. Toto rozložení politické moci je pro budoucnost evropského města smrtící. Buď je nutné změnit strukturu politických systémů, nebo rozšířit funkce města na předměstí a snížit denní migraci.

Projekt Culburb si klade za cíl aktivovat veřejný prostor na předměstích středoevropských hlavních měst, a to minimálními prostředky, a zahájit tak urbanizaci předměstí. Prvním krokem v tomto procesu je zlepšení veřejných prostranství na předměstích. Tento proces zahájíme prostřednictvím akupunkturních zásahů v šesti lokalitách v okolí středoevropských hlavních měst.

V jednotlivých lokalitách budou akupunkturní metody realizovány pomocí uměleckých a architektonických nástrojů. Vybraní interventi získají podporu při rozvíjení svých nápadů a interpretací, které mohou mít jakoukoli podobu, jež v konečném důsledku povede k: socializaci, snížení bariér, zlepšení kvality životního prostředí a zlepšení komunitního života. Žadatelé jsou vybízeni ke svobodnému jednání podle vlastního přesvědčení.

Předchozí Další