POPS in Central Europe

  • Research project2025-2026
  • Supported byVisegrad Fund
POP

Privately Owned Public Spaces (POPS)

Soukromě vlastněné veřejné prostory ovlivňují rozvoj měst již od 60. let 20. století, kdy byly poprvé zavedeny ve Spojených státech jako způsob, jak integrovat veřejný prostor do soukromých staveb. Vývojáři v rámci výměny za dodatečná stavební práva museli vytvořit veřejně přístupná náměstí nebo otevřené prostory. Tyto prostory však často bývaly špatně navržené, skryté nebo nepřátelské vůči návštěvníkům. Postupem času byla zavedena pravidla pro zlepšení jejich kvality a dnes POPS často zahrnují prvky udržitelné krajiny, hospodaření s vodou a důraz na inkluzivitu — vytvářejí prostory, které může využívat každý.

Ve střední Evropě se POPS začaly objevovat až po postsocialistické transformaci, převážně v rámci kancelářských a komerčních projektů. Navzdory rostoucímu výskytu však zůstávají téměř mimo veřejnou debatu a jen zřídka se o nich diskutuje mezi architekty, urbanisty či širokou veřejností. Tento nedostatek diskuse je znepokojivý. Způsob, jakým jsou POPS navrhovány a spravovány, má přímý dopad na jejich přístupnost, inkluzivitu a dlouhodobou udržitelnost.

Ačkoliv se tyto prostory rychle šíří napříč městy střední Evropy, stále o jejich právních, sociálních a urbanistických dopadech víme příliš málo. Nyní je čas jednat: musíme tato nově vznikající místa kriticky zkoumat a utvářet dříve, než předefinují naše města způsoby, které by mohly ohrozit veřejný život, sociální spravedlnost a rovnost ve městě.

Na projektu spolupracují:
– Fakulta architektury ČVUT v Praze
– Fakulta architektury a designu STU v Bratislavě
– Politechnika Krakowska
– KÉK – Maďarské centrum současné architektury