Bytový dům J.K.Tyla

1.cena
  • Autor AXXI
  • Team Luděk Šimoník, Jan Stolek, Anna Kabeláčová, Šimon Klein, Vít Staudinger, Ingrid Spáčilová
  • Brno
Anotace

RODINNÝ BYTOVÝ DŮM Bytový dům je navržen tak, aby harmonicky doplnil strukturu ulice, kde se střetává městská bytová zástavba s individuálním bydlením v rodinných domech. Architektura budovy je tvořena čtyřmi subtilními hmotami, které citlivě reagují na okolní kontext a respektují měřítko sousedních staveb. Soubor hmot tak působí spíše jako menší viladomy, což vytváří intimní atmosféru a umožňuje obyvatelům snadno se identifikovat se svou částí domu. Koncept podtrhují předsazené terasy, přístupné z každého bytu, které poskytují prostor pro sociální interakci a posilují komunitní charakter bydlení.

Hodnocení poroty

DIALOG SE STROMY Velmi nenápadný a zdařilý návrh. Vychází z předpokladu maximálního respektování stávající zeleně. Vychází z ní, opírá se o ni, nechává ji do sebe vstoupit, využívá ji. Nedefinuje charaktery míst propojení s ní. Nekřičí, dispozice domu chvílemi přetéká do exteriéru a naopak. Situování objektu na parcele maximálně respektuje kontextuální danosti lokality. Ustupuje od linie zástavby rodinných domů, ale stále si zachovává určitý fyzický kontakt. Zeleň z horního vnitrobloku nechává protéct před sebou z východní strany, spojený kompaktní objem tak nechává mírně zahalený a ustoupený v druhém plánu. Současně zachovává dostatek prostoru a možnost výhledu stávajícímu objektu stejného využití. Geometrie návrhu vtipně a účelně zachází se svými částmi tak, aby maximalizovala komfort užívání v jejím koncentrovaném středu. Čtyři ramena dispozic bytů, jejich propojení centrální halou podlaží jsou uspořádána tak, aby sloužila nejen jako vertikální komunikace, ale také jako prostor fyzického setkávání a možnosti být spolu tak, aby tím ostatní privátní prostředí neutrpělo. Dispozice je čistá, semknutí kolem haly vytváří možnosti používání v závislosti na poloze, intenzitě, až po rozhodnutí o tom, která její část momentálně nejlépe splňuje představy o pobytu uživatele. Velmi zajímavě působí vytvoření možnosti komunikace v exteriéru (na rekreačních balkonech) bez nutnosti průchodu skrze byt, což je velmi ojedinělý přístup a vytvořená nabídka, kdy pokoje mohou zůstat – v tomto režimu – soukromé a návštěvy se odehrávají v polo veřejném exteriéru balkonu nebo interiéru haly. Architektonické řešení nás nenechává na pochybách, o jaký druh zařízení se jedná. Jeho výrazová subtilnost, vjemová elegance, upřednostněná horizontalita, se s vertikální krajinou korun stromů skládá do jednoho celku a působí, jako by to tak bylo odjakživa. Krásné řešení koexistence objemu stavby a efemérnosti rostlé přírody. Z pohledu poroty tento návrh nejlépe splnil zadání soutěže a zaslouženě se stal jejím vítězem. V následujícím dopracování je schopen vypilováním svých předností vytvořit hluboké spojení kvality architektury a jejího vetkání do krajiny. Držíme vám všichni (město, porota i organizátoři) palce!!!

Předchozí Další
2.cena
  • Autor MACH
  • Team Laia Gelonch Llongarriu, Marc Subirana Ribera, Victoria Cirillo Chiarle, Magdalena Mannise Frutos
  • Barcelona, Španělsko
Anotace

Představujeme si nový Bytový dům pro seniory J.K. Tyla jako udržitelný orientační bod, který se přirozeně začleňuje do okolní krajiny. Projekt se soustředí na vytvoření plynulého propojení mezi budovou a jejím městským i přírodním okolím, čímž podporuje pocit klidu a pohody. Projekt zkoumá avantgardní přístupy k bydlení pro seniory, s důrazem na komunitu a sociální interakci. Návrh zahrnuje otevřené, flexibilní a hierarchicky uspořádané společné prostory, které obyvatele povzbuzují k tomu, aby se setkávali, sdíleli zážitky a budovali vztahy. Projekt J.K. Tyla se snaží nabídnout nejen řešení bydlení, ale i komplexní životní zážitek, který podporuje jak osobní pohodlí, tak kolektivní blaho.

Hodnocení poroty

Kvalita návrhu je porotou hodnocena velmi vysoko z hlediska urbanisticko-krajinářského, architektonického, enviromentálního, konstrukčního i technologického. Velkým přínosem návrhu je rafinovaná transformace a propojení dvou téměř neslučitelných urbánních struktur (blokové zástavby sídliště a zástavby individuálních rodinných domů). Bytový dům je fragmentován do menších půdorysných stop, přičemž pružně reaguje na výškovou hladinu okolní zástavby. Nebojí se jít do výšky 4 a na jihu až 5 obytných podlaží, avšak s velkým citem k okolní zástavbě. Větší počet pater umožňuje minimalizaci zastavěné plochy. Tím je docílena větší plocha veřejné zeleně včetně zachování původních stromů. Velkým přínosem návrhu je práce s polo veřejným prostorem společné haly napojené na vertikální komunikace. Společná prostorná hala na každém podlaží umožňuje bezprostřední interakci mezi sousedy a podporuje komunitní život obyvatel, aniž by museli sjíždět do přízemí. Dispozice bytových jednotek je promyšlená a komfortní. Parter kolem intimního náměstíčka u autobusové zastávky je obklopen pronajímatelnými prostory adekvátní velikosti. Návrh představuje absolutně současnou architekturu ve všech prezentovaných detailech (interiér i exteriér, včetně okolní zahrady) jak po stránce použitých materiálů, tak po stránce enviromentální.

Předchozí Další
3.cena
  • Autor Javier López Revol, Jorge Larrea
  • Team Javier López Revol, Jorge Larrea, spolupráce: Facundo Gonzalez Abad, Rodrigo Del Barrio, Jeremias Filardo, Martin Jara, Amalia Carrión
  • Córdoba- Argentina
Anotace

Jak se společnost stále více zaměřuje na produktivitu jako hlavní hodnotu lidského života, přichází zásadní etapa pro stárnoucí generaci, která zdědila svět, jenž se postupně proměňuje a vzdaluje hodnotám jejich mládí a životy se stále více fragmentují a odcizují. Bydlení zůstává univerzální a mezigenerační výzvou, která se dotýká zejména marginalizovaných lidí po celém světě. Tato skutečnost vyvolává naléhavou otázku: kde budeme žít v závěrečné kapitole našeho života? Náš projekt začíná zkoumáním toho, co obnáší fáze stáří, zvláště pokud jde o emocionální potřeby a přístupnost a poté se zaměřujeme na návrh budovy v lokalitě ulice J. K. Tyla. Než jsme začali navrhovat možné architektonické řešení, pozastavili jsme se a zaměřili na krásné stávající stromy, jižní výhledy, inspirativní tradiční architekturu ulice J. K. Tyla a měřítko ulice Havlíčkova. Náš návrh směřuje k vytvoření architektury naděje – takové, která poskytne flexibilní, přístupné a komfortní prostory pro soukromé i společné využití. Příčné větrání a přirozené světlo propojují tyto sdílené prostory a vytvářejí prostředí, ve kterém mohou starší obyvatelé žít, setkávat se a zůstávat až do posledních dnů života. Naším cílem je budovat silnou, podpůrnou a trvalou komunitu, která místním lidem poskytne pocit sounáležitosti.

Hodnocení poroty

Velmi silná a přitom jednoduchá koncepce návrhu. Pravdivá, jednoduchá a krásná fasáda vycházející z podstaty domu. Rozhodnutí autorů orientovat liniový dům jako pokračování řady panelových domů hodnotí porota kladně. Vzniká tak příjemný park naproti zástavbě rodinných domů, který je propojen s vnitroblokem stávajícího domova seniorů. Orientace všech bytových jednotek na jih při vytvoření členité fasádní krajiny je svěžím nápadem. Prostorná otevřená pavlač se zálivy před vstupy do bytových jednotek velmi dobře funguje, bohužel ale pouze v teplejších měsících. Slabou stránkou návrhu, nejmarkantnější na jižní straně, je kontakt s terénem, neaktivní parter a odtržení domu od veřejného prostoru.

Předchozí Další
mimořádná odměna
  • Autor Építész Stúdió
  • Team Zsolt Felix, Detti Kolossváry, Luca Mudry, Máté Pálfy
  • Budapesť, Maďarsko
Anotace

Přestože projektový program předpokládaný ve výběrovém řízení není klasickým domovem pro seniory, byla při projektování kromě daných podmínek prostředí zohledněna právě obdobná hlediska. Naším cílem je poskytnout budoucím obyvatelům plánovaného komplexu prostředí, které je bude povzbuzovat k aktivnímu prožívání této životní etapy. Budova by velikostí ze svého okolí neměla vyčnívat, nýbrž do něj naopak zapadat, a otevřené prostory by měly být navrženy tak, aby podporovaly společenskou integraci. Na základě těchto kritérií dělíme celek na dva individuální, terénu přizpůsobené bloky, kde jsou byty orientovány směrem k venkovním výhledům, ovšem jejich charakter je udáván prostorem, který společně svírají. Jednotlivé bloky odlišných velikostí jsou vzájemně situovány tak, že kolem nich vzniká veřejný prostor, kde se mohou usadit různé služby, jakož i komerční a veřejné funkce, co takto obohatí život ve svém bezprostředním okolí.

Hodnocení poroty

Návrh přináší zcela ojedinělé urbanistické řešení a vytváří přívětivý veřejný prostor obklopený dvěma domy seniorského bydlení a umístěný napříč řešeným územím. Velmi kvalitní návrh svou hodnotou daleko přesahuje řešené území a má potenciál stát se živým centrem celého sídliště. Propojení autobusové zastávky, veřejného prostoru, komerčních ploch a navazujících pěších tras je velmi zdařilé. Vnímání stavebního záměru v širších městských souvislostech je nejsilnější stránkou tohoto návrhu. Integrace seniorů s ostatními obyvateli sídliště je nejlépe provedená ze všech soutěžních návrhů. Vnitřní provozní řešení je v porovnání s oceněnými návrhy méně zdařilé. Vertikální komunikace dostatečně nevyužívají svůj prostorový potenciál. Chodby nabízejí pouze 1 typ pobytového místa, který se opakuje. Kvalitu řešení exteriéru se nepodařilo přenést také do interiéru. Navržené budovy zcela rezignovali na optické propojení se stávajícím domovem seniorů

Předchozí Další