Nábřeží řeky Svratky

1. cena
  • Autor Ivan Ruller
  • Team Spolupráce: Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz, Petr Valíček
  • Brno
Anotace

Svratka nezaujme pohledem na široké vodní zrcadlo. Spíše může přitahovat svými intimními prostory, které projíždějící návštěvník vnímá jako plynulý sled měnících se obrazů lužního parku. Návrh je orientován k otevřené společnosti. Otevřené společenství není hierarchické, je tolerantní k odlišnostem jiných lidí. Této myšlence je podřízen soutěžní návrh prostorů přístupných rovnostářsky všem, bez oplocených ploch přístupných pro některé.

Hodnocení poroty

Formulace veřejného prostoru na levém břehu jako kolonády s volným přístupem k vodě otevírá prostor pro volnočasové aktivity v městském prostředí. Porota doporučuje doplnit tento prostor o konkrétní možnosti, jako jsou koupání, saunování, brouzdaliště nebo pořádání kulturních akcí. Kladně je hodnoceno spojení obou břehů pomocí brodů a malých ostrůvků. Oproti tomu porota doporučuje zvážit přílišné “architektonizování” pravého břehu a obrátit se k neagresivnímu přírodnímu charakteru s plynulým přechodem ve veřejný prostor. Kontinuální prostupnost obou břehů a oddělení prostorů pro pěší, cyklisty a bruslaře byla porotou hodnocena velice pozitivně.

2. cena
  • Autor bauchplan ).(
  • Team spolupráce: Kay Strasser, Fernando Nebot Gomez, Eleni Boutsika-Palles, Štefan Zifčák
  • Mnichov, Německo
Anotace

Hlavní záměr návrhu je založený na principu vytvoření více prostoru pro vodu a vytvoření více prostoru pro lidi. Cíle je jednoduše dosaženo přetvořením profilů obou břehů řeky. Projekt se snaží využít technické modernizace protipovodňových opatření a vytvořit novou atmosféru zdůrazněním již existujícího osobitého rázu obou břehů. Tento zásah posiluje městský charakter severního břehu, zatímco jižní břeh hraje roli doplňující malebné protistrany.

Hodnocení poroty

Porota v návrhu oceňuje čistotu konceptu – jasné rozlišení mezi charakterem levého a pravého břehu. Návrh je zapamatovatelný, logický a posiluje identitu místa. Propojení s městem se odehrává v druhém plánu pomocí dalších intervencí a formulací nových veřejných prostorů. Doporučením poroty by pro tento návrh bylo dopracování pravého břehu tak, aby obsahoval místa poskytující více stínu a vybraná místa detailněji formuloval zejména pro volnočasový program veřejnosti.

3. cena
  • Autor Consequence forma
  • Team Janica Šipulová, Martin Sládek, Petra Buganská, Iva Tomková
  • Brno
Anotace

Projekt považuje přítomnost Svratky ve městě za přednost; dynamická řeka regeneruje lokalitu a umožňuje ji transformovat v ekonomický, kulturní a společenský hub, stejně jako ekologický park pro trávení volného času. Identifikujeme dvě typologie břehů: levý břeh jako městské nábřeží, městskou promenádu; a pravý břeh jako jemnější a zelenější ovládaný říčním parkem tvořícím široký otevřený prostor celoměstského měřítka sloužící také přilehlým městským částem.

Hodnocení poroty

Návrh podrobně řeší otázku protipovodňových opatření, hledá nové vazby v území a způsob jejich propojení v místě řeky. Tato práce s analýzou a strukturou města byla porotou hodnocena velice kladně. Návrh dále obsahuje zajímavé náměty nových veřejných prostorů. Množství a míra navržených intervencí je však nepřiměřená a v případě realizace bude nutné prověřit, které intervence lze z návrhu vypustit. Nový most na Vídeňské zasahuje do průtočného profilu Q100 a porota má pochybnosti, zda takto získaný veřejný prostor v místě velkého dopravního zatížení bude fungovat. Porota dále doporučuje dopracovat levý „přírodní břeh“ do méně formální roviny.

Odměna
  • Autor Linda Boušková, Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Pavel Grasse, Filip Musálek
  • Team Spolupráce: Michal Dvořák, Petr Hrdlička, Pavla Janečková, Petra Pavlatová
  • Brno / Olomouc
Anotace

Řeka spojením města a přírody, řeka prostorem pro pohyb i střetávání, řeka symbiózou vody a života. Říční Brno a Brněnská řeka: dvě části, dva odlišné světy natahující se k sobě. Lesy pronikající do centra města s sebou nesou přírodní měkkost. Historické město se natahuje k řece a kultivuje její prostor. Zaklínění vytváří čtyři základní části: zátočina – přírodní sportovní a pobytové plochy; ostrov – přírodní plochy a oddych; brod – městské kulturní a pobytové plochy; ústí - městské plochy a oddych.

Hodnocení poroty

Porota v návrhu oceňuje dobrou a podrobnou analýzu místa, ať už geografickou, historickou nebo městskou. A ačkoli návrh nebyl shledán dostatečným zejména ve využití levého břehu pro městské aktivity, z hlediska krajinářského – vytváření ostrovů, způsobů protipovodňových opatření a návratu k přírodnímu charakteru – jej porota považuje v rámci soutěže za výjimečný.

Odměna
  • Autor Le Studio Dièse
  • Team Guillaume Barnavon, Charles Bouscasse, Denis Brochard, Jacques Ippoliti, Marion Lacas
  • Paříž, Francie
Anotace

„Riverfronts“ navrhuje využít vodní plochu a znásobit strategie tak, aby se zvýšila odolnost města, které by se tak mohlo lépe adaptovat vůči rizikům. „Riverfronts“ chápe systém protipovodňových opatření jako příležitost propojit město s jeho řekou.

Hodnocení poroty

Návrh byl ze soutěže vyloučen kvůli porušení soutěžních podmínek. Porota mu udělila odměnu za výjimečná dílčí řešení: Ačkoli je návrh formulován poměrně schematicky a projektu tak chybí potřebná propracovanost, přichází s inspirativními motivy a řeší problémy s nadhledem, v širší vazbě na organismus města. Patrný je v návrhu kritický a koncepční přístup k danému tématu. Provázání řeky s městem má charakter kurátorského počinu, kdy jsou jednotlivé části sousedící s řekou programově zapojovány do aktivit s ní souvisejících. Osobité grafické zpracování je nejen na vysoké úrovni, ale navíc vhodně komunikuje zvolené strategie.