Škola Smíchov

 • Vítězný návrh

  Office Ou a Inostudio

 • Zadavatel

  Praha 5

 • Výsledky soutěže

  2018

 • Stav

  probíhá JŘBU

SMI

Soutěže se zúčastnilo 66 týmů z celého světa, což představuje práci více než 250 architektů, urbanistů, inženýrů a dalších profesionálů, kteří na návrzích nové školy odvedli společně zhruba 58 800 hodin práce.

Nová škola má přinést inovativní náměty nejen pro vlastní výuku, ale nabídnout zajímavé možnosti i pro ostatní dobu, kterou děti (a nejen ony) v budově stráví. Jedná se o celkovou organizaci prostoru, nápadité řešení některých zejména specializovaných učeben nebo pojetí míst pro pobyt o přestávkách, v polední pauze, míst pro provoz družiny i klubů. Dále řešení kontaktu s venkovním prostředím – s veřejnými parky i se školním sportovištěm.

Budova by měla umožnit setkávání a společné akce celé školy v samostatné aule nebo v centrálním komunikačním prostoru, který bude k tomuto účelu variabilně využitelný. Budova by měla být vymyšlena i tak, aby přispěla k rozvoji komunitního života nové čtvrti, umožnila organizování odpoledních zájmových i sportovních kroužků a také pořádání akcí mimo rámec školy. Pro sportovní kroužky i rekreační činnost by měla být v odpoledních a večerních hodinách plně využitelná i venkovní sportoviště.

Porota

David Tichý

předseda poroty // UNIT architekti

Pavel Richter

místopředseda poroty // starosta Prahy 5

Anne Uhlmann

BUR Architekten

Gianni Cito

Moke Architecten

Boris Redčenkov

A69 – architekti

Kamila Amblerová

náhradník // KA architekti

Ondřej Píhrt

náhradník // SOA architekti

Zuzana Hamanová

Praha 5

Vít Šolle

Praha 5

Martin Damašek

náhradník // Praha 5

Tomáš Homola

náhradník // Praha 5