Meziprostory Pražské tržnice

 • Zadavatel

  Hlavní město Praha

 • Typ soutěže

  Otevřená dvoufázová soutěž o návrh

 • 1.fáze

  15.10.2021 odevzdáno 18 návrhů, 6 postoupilo

 • Termín odevzdání v 2. fázi

  28.1.2022 14:00

 • Ceny a skicovné

  1 500 000 CZK – 1 000 000 CZK - 750 000 CZK + sketching fees 3 x 500 000 CZK

 • Povinné použití elektronického nástroje

  Tenderarena

TRZ

Pražská tržnice zaujímá více než 100 000 m2. Celý areál je památkově chráněn již od roku 1993 jako nemovitá kulturní památka České republiky. Předmětem soutěže je návrh úprav veřejného prostranství areálu Pražská tržnice s cílem podpoření kvality a zlepšení funkčnosti, kultivovanosti, bezpečnosti, ekologie a estetiky veřejného prostranství mezi objekty tvořící tržnici.

Pro účastníky
Porota

Gabu Heindl

Vystudovala architekturu na Akademii výtvarných umění ve Vídni a Princetonské univerzitě (USA). Vyučovala na Technické univerzitě ve Štýrském Hradci, na TU Delft, Berlage Institute v Rotterdamu a Umělecké akademii v Düsseldorfu. Od 2007 vede ve Vídni vlastní ateliér GABU Heindl Architektur a zároveň učí na vídeňské Akademii výtvarných umění, je hostující profesorku na Sheffieldské univerzitě a na Londýnském AA. GABU Heindl Architektur se věnuje mimo jiné návrhům veřejných budov a kulturních a vzdělávacích zařízení. Ohrazuje se proti šovinistické, rasistické a diskriminační architektuře, vykořisťujícím návrhům a spekulačním záměrům.

Štěpánka Šmídová

Krajinářská architektka a zakladatelka ateliéru ŠMÍDOVÁ LANDSCAPE ARCHITECTS. Vystudovala na ČZU obor Zemědělské inženýrství – zahradnictví. Na brněnské Mendelově univerzitě obor Zahradní a krajinářská architektura. Snaží se odborníkům i veřejnosti ukázat, že krajinářská architektura čím dál víc ovlivňuje náš každodenní život. Pro Prahu navrhla se svým týmem například Heroldovy sady nebo části Letenských sadů.

Irakli Eristavi

Narodil roku 1969 v Tbilisi. Absolvoval architekturu v Bratislavě a následně studoval postgraduální studium v Rotterdamu. Vede architektonické studio zerozero sídlící v Prešově. Věnuje se široké škále architektonických úloh v kterých významné místo zaobírají veřejný prostor a stavby pro veřejnost. V roce 2013 realizoval Kulturpark, rekonstrukci kasáren v Košicích v rámci akci spjatých s Evropským městem kultury další realizaci je Námestie Centrum v Přešové z roku 2017.

Régis Guignard

Régis Guignard je francouzský krajinářský architekt. V roce 1983 vystudoval architekturu na prestižní École nationale supérieure d’architecture ve Versailles. Od roku 1984 působí v krajinářském studiu MÉRISTÈME. Mezi jeho první úspěšné realizace patří například zahrady francouzského velvyslanectví ve Varšavě. Pro francouzské velvyslanectví navrhl také zahradu jeho ambasády v Berlíně. Kromě zahrad se podílí také na velkých urbanistických návrzích, mezi zásadní tak patří například realizace ekologické čtvrti ve Fort d’Issy-les de Moulineaux na okraji Paříže.

Marek Obtulovič

náhradník

Absolvent FA VUT v Brně. Také studoval na University of Strathclyde v Glasgow. V letech 2006-13 působil v řadě brněnských ateliérů. V roce 2013 odešel pracovat do hanojské kanceláře Vo Trong Nghia, kde se podílel na přípravě vietnamského pavilonu na výstavu EXPO v Miláně nebo na soutěži na Guggenheimovo muzeum v Helsinkách. Od roku 2016 vede s v Hanoji společně s Mai Lan Chi a Duc Trung Nguyen vlastní praxi ODDO architects.

Jiří Žid

náhradník

Architekturu vystudoval na FA TUL v Liberci. Od roku 2011 figuruje v ateliéru re:architekti, coby zakládající člen je také společníkem a jednatelem. Vedle jejich realizací je aktuálním úspěchem vítězství v soutěži o rekonstrukci Velkého kina ve Zlíně.

Jiří Kotal

náhradník

Spoluzakladatel kanceláře U/U studio složené z architektů a inženýrů, které spojuje společná vášeň pro skateboarding. Jejich filozofií je propojení freestylových sportů s plánováním měst tak, aby vznikl co nejatraktivnější sociální prostor, navržená místa neslouží jenom pro skateboarding, ale i jako veřejný prostor vybízející k sociální interakci.

Pavel Vyhnánek

Náměstek primátora hlavního města Prahy (PRAHA SOBĚ) pro oblast financí a rozpočtu, areál Pražské tržnice, areál Výstaviště Praha a Kongresové centrum Praha

Alexandra Udženija

Zastupitelka hlavního města Prahy (ODS)

Jaromír Hainc

Ředitel Sekce detailu města Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR)

Lenka Burgerová

náhradnice

Zastupitelka hlavního města Prahy a místostarostka městské části Praha 7 (PRAHA SOBĚ)

Petr Kubíček

náhradník

Zastupitel hlavního města Prahy (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu)

Petr Lešek

náhradník

Studoval Fakultu architektury ČVUT. V roce 2002 spoluzaložil kancelář Projektil architekti, kde jsou aktuálně partnery Adam Halíř a Ondřej Hofmeister a mezi jejichž nejznámější projekty patří Národní technická knihovna v Praze nebo Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. V České komoře architektů se věnuje tématům architektonických soutěží a zadávání veřejných zakázek.

Předchozí Další