Územní plán České Budějovice

1.místo
  • Autor Studio MAP
  • Team Jan Šíma, Lenka Šímová + Pavel Hnilička Architects+Planners / Pavel Hnilička, Jan Pačka, Jana Končáková, Marek Řehoř + OMGEVING / Peter Swyngedauw, Daphne Roels, Simona Reiciunaite + Štěpán Špoula + Wouter Verleure a Marek Kratochvíl (Studio Relinkt)
  • České Budějovice a Praha a Berchem, Česko a Belgie
Anotace

Územní plán bude ambiciózní ve svých vizích, flexibilní pro budoucnost, jednoznačný a jednoduchý pro rozhodování v území a reálný ve svých návrzích a záměrech.

Hodnocení poroty

Komise hodnotí návrh jako velice originální a ucelený a má velkou důvěru v možnost vytvoření plánu, který bude unikátní, efektivní a bude velice dobře odpovídat specifickým potřebám a charakteristikám daného území. Komise v návrhu zcela jasně vidí budoucí plán, který nabídne pružnost a bude schopen reagovat na požadavky udržitelnosti, umožnění růstu počtu obyvatel a zvýšení kvality prostředí.

Předchozí Další
2.místo
  • Autor sdružení právnických osob PRO-BUĎ: Ateliér Cihlář-Svoboda + Atelier Kontext
  • Team Alena Svobodová (Švandelíková), Milan Svoboda, Miroslav Vrtiška, Rostislav Aubrecht, Lubomír Bača, Jan Cihlář, Tereza Sladká, Simona Křečková, Alena Smrčková, Lukáš Velebil + Baudesign / Ann Natsvlishvili, Shota Demetrashvili, Nino Kharshiladze, Nutsa Lomsadze, Miranda Gulbani + Pudis / Jiří Kašpar
  • Beroun a Praha
Anotace

V zadání územního plánu i soutěže samé jsou nastoleny klíčové otázky, na které má soutěžní návrh a posléze i územní plán odpovědět. Zásadním podnětem k řešení je výhledový stav obyvatel 135.000, který se objevuje ve vizi města i v zadání územního plánu. Pro účely ověření tohoto předpokladu byla vytvořena jednoduchá populační projekce vycházející ze současných populačních trendů. Uvažovaného stavu by bylo dosaženo přibližně v roce 2050 (cca 132 500 obyvatel), což je z hlediska postupnosti rozvoje vyhodnoceno jako optimální a současně průměrný setrvalý populační nárůst cca 1300 obyvatel odpovídá průměrnému populačnímu přírůstku v uplynulých 3 letech dle dat ČSÚ. Tento setrvalý a výrazný nárůst počtu obyvatel musí být podmíněn nejen vytvořením předpokladů v územním plánu, ale i řadou dalších intervencí ze strany města. Mezi zásadní předpoklady patří:, zajištění dostatku ploch pro nové byty (cca + 19 000 bytů), nové ZŠ (cca +3 200 dětí) a MŠ (cca + 1 900 dětí), rozšíření univerzitního vzdělávání, rozvoj podnikatelských příležitostí, rozvoj kultury a kreativních průmyslů, plochy pro nové parky, sportoviště a další volnočasové aktivity, rozšíření městské a příměstské veřejné dopravy.

Hodnocení poroty

Komise hodnotí návrh jako originální a ucelený a má důvěru v možnost vytvoření plánu, který bude unikátní, efektivní a bude velice dobře odpovídat specifickým potřebám a charakteristikám daného území. Komise v návrhu zcela jasně vidí budoucí plán, který nabídne pružnost a bude schopen reagovat na požadavky udržitelnosti, umožnění růstu počtu obyvatel a zvýšení kvality prostředí.

Předchozí Další
3.místo
  • Autor Architekti Headhand
  • Team Miroslav Šajtar + agps architecture / Matěj Draslar, Manuel Scholl, Gabriela Ponechalová + IVAN PLICKA STUDIO / Ivan Plicka + urbanista.ch / Markus Nollert, Thomas Hug, Marion Villinger + Ivan Matejić
  • Praha a Curych, Česko a Švýcarsko
Anotace

ÚP je svého druhu smlouva mezi městem (politickou reprezentací) a uživateli města (obyvateli, podnikateli, dalšími subjekty – stakeholders). Cílem je jednoduchý, srozumitelný, předvídatelný a uživatelsky komfortní plán, který stanovuje jasná, transparentní, předem daná a v procesu rozvoje území neměnná pravidla, stejná pro všechny účastníky (případně s jasně definovanými podmínkami srozumitelných a spravedlivých změn daných pravidel). Rozumíme tomu, že město vybírá partnera pro dlouhodobou spolupráci; partnera, se kterým si bude vzájemně rozumět. V celém procesu přípravy a návrhu nového územního plánu města chceme být kompetentním partnerem pro město – politickou reprezentaci, odborné orgány, obyvatele a další stakeholders. Za velmi významnou považujeme i naši účast při následné implementaci nového územního plánu (odborná spolupráce, osvěta, …).

Hodnocení poroty

Komise hodnotí návrh jako originální a ucelený a má důvěru v možnost vytvoření plánu, který bude unikátní, efektivní a bude velice dobře odpovídat specifickým potřebám a charakteristikám daného území. Komise v návrhu jasně vidí budoucí plán, který nabídne pružnost a bude schopen reagovat na požadavky udržitelnosti, umožnění růstu počtu obyvatel a zvýšení kvality prostředí.

Předchozí Další