ZŠ Křižná - přístavba tělocvičny

1.cena
  • Autor AXXI
  • Team Luděk Šimoník, Jan Stolek, Ingrid Spáčilová, Anna Kabeláčová, Šimon Klein
  • Brno
Anotace

PROSTOR, KTERÝ CHYBÍ. SRDCE ŠKOLY. Najít cestu k zachování stávajících kvalit velkorysého venkovního prostoru zahrady a současně využít stávající budovy školy k vytvoření kvalitního prostoru obohacující celý areál. Zadání nové haly chápeme jako příležitost s potenciálem využít takto velkou investici nejen ke stavbě jedné sportovní budovy. Naší ambicí je vytvořit komplexní areál školy, kde se nová budova stane přirozenou součástí celého organismu, která přináší bezprecedentní kvalitu pro trávení času venku i vevnitř, při i po výuce a pro všechny návštěvníky nejen sportovních událostí. DŮM, KTERÝ NENÍ VIDĚT. Místo stavby na zelené louce v zahradě navrhujeme dům, který organicky vrůstá do celkové struktury školního areálu. Namísto dalšího pavilonu s lokální kvalitou, vytváříme organismus navzájem komunikujících prostorů, který mění celkový obraz školy. Namísto neutrálních materiálů a barevnosti vyzdvihujeme lokálnost a za pomocí detailů zhmotňujeme valašské ornamenty. Kombinací těchto principů vytváříme unikátní prostor, na první pohled skrytý mezi budovami. Architektura domu zasazeného do pavilonového urbanismu je záměrně odprostěná od tvarových složitostí. Pestrost venkovních prostorů je daná stávající kompozicí budov, se kterou pracujeme a rozvíjíme její kvality do podoby pestrého světa átrií, zahrad a teras.

Hodnocení poroty

Návrh přináší změnu do celého areálu Základní školy Křižná. Umístěním sportovní haly přímo uprostřed dispozice vzniká široká paleta příležitostí a nových potenciálů, jak z poměrně zastaralé budovy s mnoha nepřehlednými koridory udělat funkční a moderní celek. Najednou vidíte jinou školu, která obstojí ve srovnání s novými budovami. Hlavním potenciálem návrhu je tak změna, která se nevyhýbá řešení stávajících problémů. Tento návrh dostavby tělocvičny jako jediný dokázal zachovat hřiště i zahradu se vzrostlými stromy a dává tímto rozhodnutím slušný prostor pro kultivované krajinářské řešení, které je v této fázi nabídnuto pouze v náznacích, které ovšem mají svou logiku. Návrh umožňuje i postupnou realizaci a je ke stávajícím stromům citlivý. Zpřístupnění střech je velice důležitou částí projektu a velká změna pro školu s doposud převládajícím vnitřním pohybem žáků. Dalším potenciálem návrhu je tak i práce se všemi koridory a zásadní zlepšení vnitřního prostředí pro žactvo, které se doposud pohybovalo v nepřehledných koridorech. Tato změna stávajícího stavu se logicky propíše do šaten, jídelny a může také lépe definovat vstup a vestibul školy. Umístění funkcí, jako je knihovna, počítačová učebna, družina, by mělo tuto změnu rovněž následovat a podpořit tak celkový koncept na vytvoření srdce Základní školy Křižná. Návrh má tak obrovskou přidanou hodnotu – do maximální míry využít a zlepšit stávající areál v moderní pulzující celek s kvalitním vnitřním i venkovním prostředím, které inspiruje budoucí generace.

Předchozí Další
2.cena
  • Autor kuklicasmerek+hornáček+szabó
  • Team Peter Kuklica, Martin Smerek, Erik Hornáček, Radovan Szabó, Ján Majerník, Milan Pangrác-Zdolinský
  • Bratislava, Slovensko
Anotace

Návrh telocvične vychádza z pôvodnej pavilónovej štruktúry školy. V tomto zmysle sa prístavba dostáva do severovýchodnej polohy, na hornú časť súčasného atletického ihriska a s objektom školy sa spája komunikačným koridorom. Hmota telocvične zo strany ulice urbanisticky nadväzuje na ustúpenú stavebnú čiaru vedľajšieho objektu jedálne. V tejto polohe zapadá do okolitej štruktúry areálu aj napriek svojmu väčšiemu objemu. Z pozície, ktorá urbanisticky dopovedá profil Křížnej ulice benefituje aj školský areál. Ten tvorí kompaktný celok a doplnením menších funkcií efektívne zapája celú plochu do školského programu.

Hodnocení poroty

Návrh umisťuje objekt sportovní haly do pozice za jídelnou. Toto umístění bylo voleno často, protože zachovává krajinářsky důležitý prostor se vzrostlými stromy před jídelnou a novou sportovní halou. Přináší však s sebou problém, jak nový objekt napojit „suchou nohou“ na stávající budovy školy. Jeho řešení je v tomto projektu elegantní – prosklenou arkádou, která je ladně napojena na hmotu tělocvičny. Porota vysoce cení vizuální i funkční propojení vnitřní sportovní plochy s venkovní sportovní plochou, která na objekt přímo navazuje. Tímto propojením vzniká vynikající sportovně funkční prostředí. Návrh harmonicky pracuje se stávajícími i nově navrženými stromy a vytváří příjemný venkovní prostor. Autoři se rozhodli objekt nezapustit do země a zároveň navrhli sportovní halu s minimální doporučenou výškou. Tato dvě rozhodnutí vedou k hmotově a technicky ekonomickému řešení, které je dle názoru poroty vhodnou odpovědí na zadání. Porota vysoce hodnotí čistotu návrhu konstrukce tvořené kombinací štíhlých betonových sloupů a dřevěných nosníků jako hlavního konstrukčního prvku. Pochybnosti u poroty vzbudila jižní fasáda, která působí lehce a krásně, ale nepřesvědčivě ve smyslu dostatečného zastínění. Druhou pochybností poroty byl vztah navrhované stavby k ulici Křižná, kde je sice logicky umístěn hlavní vstup do budovy pro veřejnost, ale zbytek fasády je slepá stěna šaten. Je to cena, kterou autoři platí za rozhodnutí šatny nezapouštět pod zem.

Předchozí Další
3.cena
  • Autor Építész Stúdió
  • Team Tamás Fialovszky, Gergely Kenéz, Luca Mudry, Iván Bertalan
  • Budapešť, Maďarsko
Anotace

Nová sportovní hala školy Křižná je sice postavena především pro výuku tělesné výchovy, ale vzhledem k rozsahu a umístění stavby se může jednat o novou veřejnou budovu ve struktuře města. Abychom našli její místo v širším kontextu, zvážili jsme odpovídajícím způsobem umístění, vzhled a vazby a hledali soulad s okolím. Aby byla budova trvalá a přijímaná, musí dobře fungovat po provozní stránce, mít jasný účel v rámci školního areálu a roli, díky níž zapadne do města Valašské Meziříčí.

Hodnocení poroty

Návrh umisťuje budovu vedle jídelny. Stavba se odehrává na obdélníkovém nekomplikovaném půdoryse. S elegancí kombinuje betonovou podnož, dřevěný nosný konstrukční systém a lehký obvodový plášť. Její vzhled je skromný, s velmi dobře čitelnou konstrukcí, která do celkového vzhledu vnáší příjemný detail. Umístění budovy bylo vyhodnoceno jako vhodné, ovšem jeho negativem je problematické zajištění přístupu pro žáky. Propojení otevřenou pasáží nebylo porotou hodnoceno kladně, bylo upřednostňováno zajištění přístupu žáků „suchou nohou“. Návrh pracuje s terénem a zapouští halu o jedno podlaží, díky čemuž zajistí potřebnou vnitřní světlou výšku, aniž by hala výrazně čněla nad okolními domy. Navržené vizuální propojení z ulice Křižná má potenciál fungovat jako možná atrakce pro kolemjdoucí. Porota ocenila práci s propojením obytné zástavby s břehem řeky a vzniklý předprostor před budovou směrem ke stávajícímu dětskému hřišti. Krajinářsky se jedná o příjemné řešení se zachováním stávajících stromů a jejich citlivým doplněním. Vyvážené, harmonické, pozitivní.

Předchozí Další
mimořádná odměna
  • Autor Carlos Nahuel Recabarren, Rocío Palacios Piantanida, Manuel Alberto Martinez
  • Team Luca Pantano, Camila Teseyra, Antonella Montanaro, Silvina Prados
  • Córdoba, Argentina
Anotace

Prostor mezi věcmi. Ještě důležitější než charakter věcí je prázdnota mezi nimi. Tento prostor je jako ticho mezi tóny, díky němuž melodie vyniká v hluku. Místo toho, aby nový sportovní pavilon vyplnil prostor mezi školou a sousedními domy, rozhodli jsme se nechat tento prostor volný a vytvořit zahradu. Budovy tvoří jako hrající si děti kruh kolem tohoto nádvoří. Nový pavilon si "podává ruku" s ostatními budovami prostřednictvím malé trojúhelníkové spojky, která umožňuje provoz pavilonu integrovat nebo oddělit od zbytku školy.

Hodnocení poroty

Práce získala uznání poroty díky logické práci se subtilní nosnou konstrukcí, která efektivně plní svou funkci, a také vytváří vlastní architektonickou formu. Navrhované urbanistické řešení se projevuje citlivě a respektuje kontext okolního prostředí. Jeho logické rozvinutí vztahu s ulicí i vnitroblokem přispívá k začlenění areálu do městského prostoru. Z krajinářského pohledu zajímavé kultivované řešení využívající potenciál místa; hravé, příjemné, pozitivní. Autoři také věnovali významnou pozornost energetickému schématu, které má aspiraci přinést inovativní přístup k využívání a významným úsporám energie potřebné k provozu novostavby.

Předchozí Další