Nové centrum pro Zeleneč

1.cena
  • Autor Apropos Architects
  • Praha
Anotace

Koncept návrhu Nového centra pro Zeleneč je založen na citlivém prostorovém uspořádání, hierarchizaci a členění řešeného území brownfieldu bývalé lištovny. V návaznosti na širší kontext Zelenče se snažíme návrh co nejvíce s okolím provázat a začlenit jej do místního kontextu. Zpříjemnění měřítka je uvažováno rozdělením řešeného území na 3 komornější celky. Nejblíže k vlakové trati a v návaznosti na frekventovanou ulici Čs. Armády umisťujeme budovu nového obecního úřadu s přilehlým náměstím a vybaveností. Podél ulice Zahradní členíme zástavbu na dva obytné dvory tvořené volným uskupením 4 obytných domů. Celé území protíná napříč vedoucí pěší stezka, která diagonálně propojuje železniční zastávku s nově navrženým náměstím a obytnými dvory a vede k jižní částí Zelenče. Zde se napojuje na přilehlou otevřenou krajinu, kterou již nyní místní obyvatelé hojně využívají k rekreaci.

Hodnocení poroty

Porota ocenila návrh jako nejlepší odpověď na komplex zadaných požadavků a kontextu místa. Návrh si zachoval a do druhé fáze soutěže dále citlivě rozvinul zdařilou urbanistickou koncepci, v níž vhodně reaguje na kontext místa, zejména na vazbu na železniční stanici. Přináší přirozenou a bezpečnou prostupnost řešeným územím a vytváří v něm povedený mix dobře disponovaných a srozumitelně hierarchizovaných veřejných prostranství různých měřítek, proporcí, forem a míry intimity, či útulnosti. Porota rovněž oceňuje způsob, jakým návrh v řešeném území komponuje jednotlivé funkce zadaného programu, vše ve vhodně navržených, logických vzájemných vazbách, i ve vztazích k veřejným prostranstvím a sídlu. Autorský tým ve 2. fázi rovněž přesvědčivě prokázal využitelnost veřejných prostranství pro společenské a kulturní akce. Porota považuje za příznivé otevření hlavního veřejného prostranství (náměstí) směrem k ulici Čs. armády a k žel. stanici, čímž se nové centrum přirozeně zapojí do organismu obce a stane se jeho nedílnou součástí. Dopravní řešení zůstává čisté, logické, koncepce dopravy v klidu je vyvážená a jak z hlediska kapacitního tak i z hlediska provozního odráží očekávání zadavatele. Porota oceňuje tvarově jednoduchý přitom velmi přesvědčivý architektonický výraz návrhu. Archetypálně formovanými hmotami i citlivě zvoleným měřítkem a proporcemi vytváří návrh zdařilou odpověď na komplikovaný problém snahy o zachování odkazu venkovského charakteru v rapidně se rozvíjejících obcích na prahu metropole. Návrh ve druhé fázi přesvědčivě prokázal, že této zdařilé koncepci je schopen dostát. Velmi kvalitní a logická dispoziční řešení jednotlivých typologií programu, modularita staveb, konstrukční i materiálové řešení jsou na velmi vysoké úrovni. Porota vysoce cení míru detailu a preciznosti, s níž byl návrh do druhé fáze soutěže dopracován. Za velmi zdařilý považuje porota přístup autorského týmu k řešení zeleně a hospodaření s vodou. Také tato témata jsou ve finálním návrhu dopracována do přesvědčivého, uceleného a funkčního řešení. Zelené plochy a vegetace vhodně a organicky dotvářejí a pomáhají formovat veřejný prostor, návrh zachovává cenné prvky původní vegetace a citlivě je doplňuje o novou zeleň. Veřejná zeleň i soukromé zahrady podporují charakter jednotlivých míst a typologií. Principy udržitelnosti návrh ctí a rozvíjí na všech úrovních - urbanismus, architektura i krajinářské řešení jsou ve vzájemné synergii. Návrh poctivě naplňuje požadovaný program a při všech přinášených kvalitách si zachovává ekonomickou uměřenost.

Předchozí Další
2.cena
  • Autor PLURAL
  • Bratislava, Slovensko
Anotace

Nové obchodně-správní centrum obce Zeleneč spojuje veškerou občanskou vybavenost do jednoho ojektu Obecního domu, který se spolu s přilehlou návsí otevírá směrem k železniční zastávce. Efektivní využití pozemku vytváří prostor pro velkorysou náves pod korunami nově vysazených stromů. Řada nových nájemních domů navazují na charakter obytné zástavby obce dodržením nízké podlažnosti a rozdělením bytových jednotek do více individuálních objemů velikosti rodinného domu. Lineární řazení domů vytváří prostor pro rozlehlou poloveřejnou zahradu sloužící zejména komunitě.

Hodnocení poroty

Porota pozitivně hodnotí vizi, kterou projekt přináší. Sympatická je snaha o nalezení autentické podoby nového centra i reinterpretace pojmu „venkovský charakter“ v soudobém vidění. Návrh nabízí relevantní odpovědi na otázky ohledně vývoje a potřeb menších obcí v blízkosti velkých sídel, které prochází významnou evoluční změnou. Ze silného gesta prvního kola se návrh v druhém kole posunul k propracovanému konceptu. Kompaktní způsob zastavění dává volnost a velkorysost veřejnému prostoru. Obecní dům „pod jednou střechou“ je efektivní, přehledný, reprezentativní, ekonomický, moderní, transparentní a v čase flexibilní koncept. Řadové domy přináší bydlení vysoké kvality a velmi efektivní řešení parkování. Porota negativně vnímá přílišnou otevřenost a neukotvenost nejdůležitějšího místa - náměstí a jeho nedořešený vztah s železnicí a silnicí. V návrhu spatřuje malou diverzitu veřejného prostoru, míst k setkávání a konání obecních akcí. Jen schematicky je zpracování řešení parteru a zeleně. Chybí představení podoby lineárního parku, architektury „zadních“ fasád obecního domu a podoby severního průčelí řadových domů. Velkorysost a velký objem hlavní budovy svým zpracováním i měřítkem s sebou přináší výraz polyfunkčního městského domu. Spolu s typologií řadové zástavby tvoří velmi silnou a městskou strukturu, která je v některých ohledech obcí vnímána jako příliš dominantní a neadekvátní. Některá místa jako například průchody mezi domy se jeví jako potenciálně nebezpečné prostory.

Předchozí Další
3.cena
  • Autor Ateliér Akorát
  • Team Marek Svoboda, Magdaléna Svobodová, Vladimír Fiedler, Martina Kameníková, Radek Prokeš
  • Praha
Anotace

Návrh má ambici stát se nejen novým centrem pro Zeleneč, ale také vytvořit zázemí pro funkční a spolupracující komunitu občanů, kteří zde žijí. Principy použité v návrhu odrážejí nejen ekonomický a environmentální pilíř udržitelnosti, ale použitím prvků, inspirovaných vesnickou architekturou a urbanismem, posilují místní vesnickou atmosféru. Použité technologie a moderní principy zajišťují efektivní využití obnovitelných zdrojů. Různorodé provozy poskytují dobrý základ pro vytvoření areálu, který funguje během celého dne, týdne, roku.

Hodnocení poroty

Porota pozitivně hodnotí urbanistické řešení návrhu, především jeho členění podlouhlými objekty vytvářejícími dva dvory. Návrh zdařile pracuje s různorodými typy prostor, které evokují tradiční strukturu rostlé zástavby. Autoři přesvědčivě ukazují potenciál veřejného prostoru – vzniká zde množství kvalitních míst s rozmanitou atmosférou. Oproti prvnímu kolu došlo k mírné úpravě délky bytového domu v západní části a z návrhu zmizela subtilnost střešního vikýře u radnice. Přestože jde o drobné změny, oslabují původní silnou a jednoduchou urbanistickou koncepci. Funkční rozvržení ploch není zcela ideální a některé z nich výrazně neodpovídají požadavkům zadání. Dispoziční řešení, byť rozpracovanější než v prvním kole, působí nepřesvědčivě – obsahuje velké množství chodeb, zbytkových prostor a atypických podkrovních bytů. Porota toto dispoziční řešení považuje za zásadní slabinu návrhu. Naopak práce s energiemi, vodou, terénem, vegetací i dalšími environmentálními aspekty je jednou z nejpropracovanějších a působí velmi kvalitně. Vysoce je hodnocen také návrh veřejných prostranství s možností různorodého využití. Z návrhu je zřejmé, že se autoři intenzivně zaměřili na urbanistickou koncepci a veřejný prostor mezi objekty – tyto aspekty jsou zpracovány velmi dobře a porota je oceňuje jako nejkvalitnější části návrhu. Oproti tomu dispoziční řešení působí nedotaženě a vyžaduje výrazné dopracování.

Předchozí Další
Finalista
  • Autor Bogle Architects
  • Praha
Anotace

Návrh představuje jednoduché architektonické řešení, které bude vyhovovat současným potřebám novodobého provozu, v blízkosti vlakové zastávky, hlavní ulice Čsl. Armády a středu rozrůstající se obce. Cílem projektu je naplnit program nájemního bydlení, obchodně administrativní kapacity i nový obecní úřad, ale také vytvořit funkční veřejný prostor pro trhy, nejrůznější kulturní a společenské akce. Hmotové řešení svým tvarem zapadá do venkovského rázu obce a funkce jednotlivých budov jsou navrženy s ohledem na okolní zástavbu, charakter území i orientaci ke světovým stranám. Výšky budov postupně gradují od jihozápadního okraje území navazujícího na rezidenční zástavbu po severovýchodní okraj, jemuž dominuje nová radnice. Střídmý a funkční charakter nových budov je inspirován tradičním tvaroslovím s prvky současné architektury s použitím jednoduchých čistých tvarů s moderním přístupem na architektonické úrovni. Použité materiály přírodních, zemitých odstínů a různých textur s jemným odlišením výrazu pro jednotlivé funkce zajistí harmonický výraz celého území. Návrh dbá na udržitelnost, dostatek zeleně a vytváří přirozeně prostupné území s důrazem na kvalitu veřejných prostor a poskytnutí příjemného prostředí pro obyvatele.

Hodnocení poroty

Nejsilnější stránkou soutěžního projektu č. 1 je měřítko jednotlivých budov, které odpovídá měřítku okolní zástavby obce Zeleneč, tvořené převážně rodinnými domy. Vzájemné uspořádání budov však působí rigidně a nevytváří přirozený, organický urbanismus, který by plně odpovídal požadavkům obce. Přestože byli autoři v prvním kole upozorněni na přílišnou tuhost celkového řešení, návrh ve druhém kole neprošel zásadní úpravou ani revizí. Progres tak zůstal omezen pouze na dílčí detaily a formální dopracování. Urbanistické řešení je založeno na dvou průhledových osách, které se vzájemně protínají. První osa je zakončena akcentovaným obecním úřadem, druhá směřuje do obytné zástavby bytových domů. První osu vyplňuje především náměstí s vodním prvkem a zelení po stranách veřejného prostoru. Druhá osa slouží jako pěší komunikace mezi domy s předzahrádkami. Skutečnost, že se pod oběma prostory nachází podzemní parkoviště, však výrazně omezuje možnosti výsadby, zejména stromů, což má negativní dopad na budoucí kvalitu a využitelnost těchto prostor. Obecní úřad tvoří dominantu náměstí a určuje jeho prostorovou orientaci. Tato orientace se však nejeví jako vhodná při pohledu od nádraží – směru, odkud bude přicházet většina návštěvníků nového centra. Úřad je vůči tomuto směru natočen spíše bokem a nedostatečně s příchozími komunikuje. Multifunkční objekty a zdravotní středisko, obklopující náměstí, tvoří funkční celek napojený na podzemní garáže. Toto řešení lze považovat za zdařilé, určitou slabinou je však umístění prodejny potravin. Nachází se v rohu náměstí, poměrně daleko od železniční zastávky, čímž se její využití zbytečně omezuje. Architektonický výraz vychází z tradičního tvarosloví, které je posunuto do současnější podoby. Bytové domy rovněž tvoří kompaktní celek s napojením na podzemní garáže a sklepní prostory, což představuje uživatelsky komfortní řešení. Dispozice působí spíše standardně a postrádají kreativitu. Největší limity mají byty ve druhém a třetím nadzemním podlaží, které jsou řešeny jako podkrovní. Jejich osvětlení a větrání je zajištěno výhradně střešními okny, což je zejména v letních měsících nevhodné. Umístění kočárkárny mimo samotné obytné objekty je velmi nepraktické a přispívá k celkové nepřesvědčivosti dispozičního řešení. Dopravní a parkovací schéma je řešeno logicky – jak s ohledem na návaznost na stávající komunikace, tak na jednotlivé objekty. Koncept zeleně a modrozelené infrastruktury je mimo prostory nad podzemními garážemi zpracován vhodně a podporuje příjemné užívání veřejných prostor prostřednictvím promyšlené výsadby.

Předchozí Další
Finalista
  • Autor Atelier HRA
  • Team Jiří Ksandr
  • Praha
Anotace

Historická osnova krajiny, která přímo souvisí s dělením a uz1vanim hospodářských pozemků, je patrná dodnes. Struktura osídlení obce vychází z tohoto principu a je patrná ve všech částech Zelenče. Myslíme si že je správné nové centrum komponovat zejména v těchto souvislostech a stanovujeme následující východiska, která slouží jako podklad pro práci na projektu. • koncepční rozvržení a osnovy přímo reagují na historickou strukturu krajiny • území je kvantitativně navrženo v souladu se zadáním a dle definovaných požadavků • prostředí je navrženo s ohledem na kvalitativní vyváženost komfortu exteriéru a interiéru • hmotové řešení a funkční skladba jednotlivých objektů respektuje místní souvislosti • budova úřadu bude akcentována umístěním, hmotově, členěním fasád a jejich materií • nové dopravní řešení je navrženo takovým způsobem, aby eliminovalo navýšení zátěže pro stávající strukturu osídlení • energetické náročnost navrhovaného celku je v souladu se současnými požadavky na výstavbu • konstrukční systém a technické a materiálové řešení objektů je navrženo v souladu se současným trendem stavitelství a udržitelnosti • na nároží území navrhujeme umístit umělecký objekt (landmark), který nabídne lepší identifikaci místa občanům ale bude také vnímatelený například z projíždějícího vlaku

Hodnocení poroty

Předložený návrh představuje dopracované řešení, které obsahuje náležitosti umožňující jeho plnohodnotné hodnocení. Dispoziční uspořádání odpovídá požadavkům zadání a působí přesvědčivě. Konstrukční a materiálové zpracování návrhu je rozpracované na odpovídající úrovni, přičemž kladně lze hodnotit udržitelnou energetickou koncepci, přístup k hospodaření s dešťovou vodou a vhodnou druhovou skladbu zeleně. Návrh zároveň respektuje stanovený finanční rámec obce a v tomto ohledu se jeví jako realizovatelný. Na druhou stranu návrh obsahuje značné nedostatky, jež negativně ovlivňují jeho celkový přínos. Z hlediska architektonického je nevhodně zvolená forma a měřítko domů, jejichž hmotové pojetí v kombinaci s velkými střešními vikýři narušuje charakter střešní krajiny a nekoresponduje s kontextem okolní zástavby. Redukce zpevněných ploch a jejich proměna na plochy nezpevněná nevedla k vytvoření kvalitnějšího veřejného prostranství. Pěší vazby při ulici Zahradní a Československé armády jsou neintuitivní a komplikované, což oslabuje funkčnost veřejného prostoru. Vstup do území působí nedostatečně – drobná zpevněná cesta nenaplňuje očekávání poroty na vhodný vstup do lokality. Rozmístění povrchových parkovacích stání snižují kvalitu veřejných prostranství.

Předchozí Další