Anotace
• Základní teze:
» Kouzlo centra Českého Krumlova spočívá v historické intaktnosti a harmonii, které vytváří neopakovatelného génia loci.
» Bohužel turistický ruch městu život dává i bere zároveň → majoritní orientace na turistu a ubytování v jádru města, má za následek jeho vylidnění → změna ubytování na bydlení je utopická
» Příležitost k nápravě → intenzifikovat výstavbu bydlení v dosahu centra města → nově navrhované bydlení v rámci CHB → dále využít stávající příležitosti viz mapka „možné rozvojové plochy bydlení“→ město krátkých vzdáleností je město pro lidi.
» Město bez lidí - usedlíků, kteří v něm žijí - není město, ale skanzen → čím chce být Český Krumlov?
» Jistá centralizace institucí státní správy sice generuje dopravu do jednoho místa, ale nejde o každodenní potřebu → nenastane efekt centralizace obchodní zóny Domoradice, která primárně uspokojuje každodenní spotřebu obyvatel města a generuje tak vysokou vnitroměstskou dopravu
» Obchodní příležitosti a služby CHB mohou naopak oslabit důležitost obchodní, zóny Domoradice → Horní Brána realizuje každodenní spotřebu v CHB, Plešivec realizuje každodenní spotřebu na Plešivci → oslabení vnitroměstské dopravy směrem na přetíženou I/39.
• Návrh řešení
• Abychom dosáhli harmonie s okolím, tak jsme k návrhu přistupovali s tím, že směrem k MPR, odkud je výrazným prvkem zelená stráň nad řekou, je důležité tento vjem zachovat. Jak při pohledu z náplavky, tak i z dálkových pohledů - věž, zámecká zahrada.
• Spojujícím „článkem řetězu“ je objekt č.2, který má, tak jako Janusova hlava, dvě tváře. Tu environmentální, zelenou, která navazuje na zelený svah nad řekou, tak i tu městskou, podél ulice Objížďkové.
• A proč Janus? V římské mytologii je Janus bohem vrat, dveří a vchodů. Objekt č.2 je vlastně vstupní branou do srdce CHB.
• Zásadním momentem a dle našeho názoru i pozitivem je přetrasování Objížďkové ulice, čímž získáváme prostor pro umístění objektu č.2, který je nejen spojovacím článkem mezi přírodní krajinou a krajinou města. Je hlavně budovou pro život a to jak na domě samém, tak i v něm. Dům by měl být jednoznačně občanskou vybaveností, který bude sloužit občanům města. Nejlepší náplní by byl mix kulturně-vzdělávacích institucí, které by mohly expandovat i vně objektu do jeho vnitrobloku, který je koncipován jako amfiteátr nabízející (krom neopakovatelných výhledů) i možnost pro kulturně-umělecké produkce na pozadí pohádkového města. Dům je koncipovaný jako bariérový, aby poskytl co největší utlumení hluku z dopravy.
Hodnocení poroty
U návrhu porota oceňuje především dopravní řešení, které odklání Objížďkovou ulici a uvolňuje tak stávající nábřeží s panoramatickými výhledy na historické jádro města. Jasně definovaná ortogonální městská křižovatka s ulicí Nemocniční prezentovaná v první fázi, bohužel ztratila zkosením nároží adekvátní měřítko. Vzniklé náměstí rozdělené uprostřed křižovatkou na segmenty, nevytváří atraktivní veřejný prostor. Navržené objekty, zejména objekty č. 2. a 6., jsou předimenzované a neumožňují etapizaci. Objekt č.2 na jedné straně vytváří atraktivní pobytový amfiteátr s výhledem na město, zároveň bohužel neumožňuje výhledy z objektu samotného. Diskutabilní je také rozsah a kvalita zeleně na terasách a její údržba.
Návrh detailněji rozpracovává urbanistické a dopravní řešení, poměrně akceptovatelný dopravní koncept je doplněn již až příliš konkrétně vyhraněným architektonickým ‐ designovým řešením.
Potenciál kontaktu s městem je řešen „zeleným amfiteátrem“, který je však součástí navrhovaných objektů a z pohledu nemovitostního / rozvojového / developerského potenciálu se jeví spíše jako problematický – kdy nejcennější hodnota výhledu na historické centrum není v rámci těchto objektu zohledněna / využita – přičemž je otázkou jestli tento „veřejný prostor“ amfiteátru by dokázal tento nedostatek vyvážit. Obecně se jedná spíše o koncept architektonického návrhu celé lokality, než základ územní studie, která bude podkladem pro rozvoj po několik desetiletí a zvolený koncept by příliš mnoho hledisek fixoval a detailně definoval, což by zřejmě zadavateli nepřineslo očekávaný efekt pro dlouhodobé plánování rozvoje / konceptu území.