BRNĚNSKÉ NEONY - Světelné girlandy v ulicích města Brna

1. cena
  • Autor VISUALOVE
  • Team Jan Machát, Michal Okleštěk, Veronika Šmírová
  • Brno
Anotace

Cílem návrhu je navázat na tradici, respektovat ji, ale osvětlení navrhovat s ohledem na aktuální trendy, moderní technologie, vývoj a funkčnost do let budoucích. Základním výrazovým prvkem je jednoduchý geometrický tvar - čára, linie - vycházející z vizuálního stylu města Brna. Tento geometrický tvar je formálně zpracován pomocí světelné trubice. Prvek světelné trubice se v návrhu opakuje ve všech variantách jednotlivých možností a příkladech osvětlení v ulicích - nadčasový, jednoduchý, inovativní, vizuálně čistý. Důraz je kladen také na vhodné užívání moderní technologie, jako je použití vhodného zdroje světla s ohledem na ekologii, životní prostředí, přírodu a lidský organismus. Každá z řešených ulic v návrhu je tematicky řešena a bude odkazovat na různé osobnosti a fakta charakteristické pro město Brno - věci, kterými se město proslavilo, které jsou pro něj specifické a čím se samotné město může pyšnit na domácí, ale i světové úrovni.

Hodnocení poroty

Dobrý, kvalitně představený návrh. Autoři v něm dochází k důstojnému kompromisu mezi formálním navázáním na typickou (historickou) girlandu a volbou čistšího soudobého tvarování. Návrh a jeho prezentace inklinuje k podbízivosti a jednodušší dekorativnosti, nicméně dekor je základním atributem girlandy obecně a instinktivně se očekává. Zároveň je v návrhu z pohledu realizace málo rizik. Ztvárnění identity města vyhodnotilo politické zastoupení v porotě jako nejzdařilejší. Autoři svým návrhem vypráví příběh, který sdělují přístupnou a srozumitelnou formou.

girlandy v ulici Kobližná
girlandy v Masarykově ulici
2. cena
  • Autor Pavel Korbička, Ondřej Bělica
  • Brno
Anotace

Návrh girland přináší nové komplexní řešení osvětlení 5 ulic v centru Brna, s využitím nejmodernější LED-technologie, umožňující barevnou proměnu celých ulic nebo jejich jednotlivých částí v souvislosti s připomínkou důležitých výročí města či státu. Jedná se o ucelenou koncepci světelných lineárních prvků, proudící ulicemi směrem k centrálnímu náměstí Svobody. Výtvarné řešení rozvíjí potenciál vizuální paměti jednotlivých míst, snaží se je zatraktivnit nejen pro místní obyvatele, ale i turismus a citlivě přistupuje k historickým průhledům na důležité městské dominanty.

Hodnocení poroty

Výborně zpracovaný návrh, věrohodný, technicky soudobý a promyšlený, který se dá dále rozvíjet. Přes den nenápadný, autoři využívají minimální technické prostředky, přitom v noci dostatečně variabilní. Návrh skýtá velký potenciál, ale také riziko nepochopení – jestli to není „málo“. Funguje vlastně výhradně v dynamické poloze, když dělá změny. Samotná linie světla bez pohybu už přesvědčivá není. Správné naprogramování může překvapit a tím pádem i neomrzet. V politickém zastoupení převládal názor, že by návrh představoval zbytečně velkou výzvu v jeho prezentaci veřejnosti a v komunikaci městské tématiky jeho prostřednictvím.

ukázka chování materiálu
3. cena
  • Autor st.dio
  • Team Josef Kortan, Jiří Mašek, Dávid Sivý, Jan Nálepa
  • Bor
Anotace

V návrhu reagujeme na potřebu nahradit současné girlandy z 50. let. Klademe důraz na nadčasovost a jednoduchost. V kontextu dnešní doby redukujeme hmotu stávajících brněnských girland do podoby moderního osvětlení. Minimalizováním hmoty nad ulicí vznikne vizuálně čistý prostor, který je již tak přeplněný světelným smogem, reklamami, poutači a dalšími předměty. Jednoduchost formy doplňuje sofistikované technické řešení synchronizovaných animací a dramaturgie přizpůsobující se denní době, ročnímu období, nebo unikátním událostem. Konkrétní motivy současných girland nahrazuje abstraktnější forma vizualizace obrazu nad ulicí města.

Hodnocení poroty

Nadčasový návrh, zajímavý, kontextuálně spojený s Brnem svou aluzí na funkcionalismus a modernu. Autoři reagují na různost ulic, používá soudobou estetiku a kultivované tvarosloví. Zdůvodnění umístění a volby typu křivek je ovšem celkem slabé a pro prezentaci návrhu vlastně i tak trochu navíc. Technické zpracování se zdá funkční, ačkoli vertikální fixování v ulici Běhounská zůstává pro porotu s otazníkem a celková údržba bude logisticky náročná. V technickém řešení také tkví křehkostí návrhu – aby fungoval, musí být provedeno perfektně. Porota napříč spektrem vnímala uměleckou hodnotu návrhu, ale z politického úhlu pohledu spíše jako instalaci dočasného charakteru.

girlandy v Masarykově ulici
Finalista
  • Autor Vanta lab
  • Team Michal Ondráček, Radim Horáček, Tomáš Blaha
  • Kuřim
Anotace

Hlavní ideou projektu je odkaz k historickým branám jako k významným místům, které byly s hlavními ulicemi přímo spojeny. Se zbořením opevnění se význam hlavních tříd rozptýlil do dalších ulic, přesto právě brány v konkrétních výsecích hradeb výrazně formovaly současnou mapu centra města. Výzdoba a reliéfy historických stylů používaly ke zdobení rytmus a opakování. Základní klenby – ať valená, či lomená – jsou nesčetněkrát k nalezení v různých koutech historického centra. Snahou našeho návrhu není historizující napodobování, ale přenesení principu opakování do současného vizuálního jazyka. Ten je reprezentován zmíněnou subtilitou a jednoduchostí. Co se formy týká, od počátku je hlavní myšlenkou ucelení vizuálního dojmu z girland tím, že se pokusíme je přesně uzavřít do těles spíš než vyplétat nosnou kostru odhalenými kabely a elektronikou. Naším cílem je pracovat s „objekty“, které mají jasný objem a tvar, a přesto je vytvořit tak, aby i za denního světla působily jemným dojmem a nerušily okolní architekturu.

Hodnocení poroty

Porota v tomto návrhu zejména kvituje koncepční posun mezi první a druhou fází. Nově zvolené „orientální“ vyznění jako takový vtip mezi řádky porota rovněž ocenila a návrh svým výrazným tvaroslovím a tematickou estetizací našel sympatie u politického zastoupení. Disponuje však řadou problémů zejména v technických aspektech. Laminát není dobře zvolený materiál (ačkoli je levnější a lepší než původní mosaz) zejména z hlediska údržby a není zde dobře zobrazen detail, který by přesvědčil o proveditelnosti a důstojném stárnutí výrobku.

Předchozí Další