Náměstí města Benešova

1. cena
  • Autor Skupina
  • Team Marcela Steinbachová, Vít Holý
  • Praha
Anotace

Dvě náměstí, dva radniční domy, dvě řady stromů. Prostor dvou náměstí je znovu celistvá a jednotná plocha, v jehož středu i po okrajích se nachází významné budovy. Umožnuje rozmanitý veřejný život pro různé věkové skupiny i zájmy. Je místem setkávání, odpočinku, her, místem kultury, oslav, shromažďování a obchodu, místem se stromy i bez. Nový dům v proluce, „levitující“ městská hala, doplňuje náměstí o lehký objem umožňující kryté akce. Zázemí k sálu tvoří sousední dům turistického centra.

Hodnocení poroty

Návrh vytváří přirozená ohniska sociálního života na náměstí (vodní prvek, zázemí kulturních i společenských akcí, městské trhy i prostor pro relaxaci pod stromořadím). Současně vytváří místa pro podobné aktivity i v druhém plánu (vnitroblok špalíčku). Návrh úspěšně sceluje dva dosud prostorově oddělené celky Masarykova a Malého náměstí. Dobře pracuje s rozmístěním stromů (dvojřada na západní straně náměstí s využitím stávajících lip, dvojřada na jižní straně Masarykova náměstí, stromořadí před poliklinikou na Malém náměstí). Stromy ze tří stran rámují celek obou náměstí a přirozeným způsobem ho sjednocují. Návrh pracuje logicky i s individuální automobilovou dopravou, kterou umisťuje přirozeně na obvod celku obou náměstí při poliklinice, jižní i severní straně. Parkování je umístěno logicky a kapacitně odpovídá. Porota doporučuje umožnit jednosměrný a kapacitně omezený průjezd do Vlašimské ulice jako počátku významné městské radiály. Návrh úspěšně využívá stávajících kvalitních prvků: dlažby před budovou radnice a tento motiv inteligentně rozvíjí formou mozaikových „koberců“ před jednotlivými budovami.

Předchozí Další
2. cena
  • Autor Pavla Feistnerová, Anna Tomšejová, Klára Pavlištová, Tomáš Feistner
  • Team Cooperation: Jan Špilar
  • Praha
Anotace

Vytváříme pobytové náměstí se zklidněnou dopravou a s ambicí stát se příjemným a praktickým městským centrem. Z roztříštěných a dopravou rozdělených kousků skládáme celistvou plochu, která do sebe zapojuje jak Malé náměstí, tak i budovu radnice a kostela, které jsou v současné době odtržené dopravou. Nově vzniklý prostor nazýváme Masarykovo náměstí. Náměstí je výhradním spojením Karlova se zbytkem města. Snažíme se tuto skutečnost podpořit a vytvořit nerušenou procházku z Karlova přes náměstí, Tyršovou ulicí až na Konopiště.

Hodnocení poroty

Návrh umožňuje široké využití plochy náměstí pro všechny požadované účely, což je z pohledu užitnosti návrhu klíčové. Návrh předkládá kvalitní a propracované řešení, v nadprůměrné grafické úpravě. Urbanisticky vhodně obnovuje velkou plochu tradičního náměstí se dvěma skupinami stromů v protilehlých rozích, čímž uvolňuje hlavní poledovou osu radnice-kostel a vytváří prostor pro programovou náplň. Toto řešení je velice silnou stránkou návrhu a porotu již na začátku hodnocení oslovil. Dalším kladně hodnoceným prvkem je otevření ulice Vlašimská do rohu Malého náměstí, naopak dopravně těžko obhajitelné je uzavření ulice Pod brankou. Ve srovnání s návrhem, který získal 1. cenu, se výraznou slabinou jeví celkové řešení jižní část náměstí. Porota vyjádřila pochybnost o vhodnosti a reálnosti výškového členění zástavby proluky, tvarováni komunikace navazující na ulici Tyršova i formální ukončení „koberce dlažby“ před budovou spořitelny.

Předchozí Další
3. cena
  • Autor gogolák + grasse
  • Team Ivan Gogolák, Lukáš Grasse; Spolupráce: Pavla Janečková
  • Olomouc
Anotace

Náměstí města Benešova je jedno a dvojaké, jak už název napovídá. Jak s ním pracovat? Náměstí města Benešova by mělo spojovat lidi, spojovat město, spojovat náměstí. Navrhujeme prostranství náměstí scelit pomocí práce s vnímáním celku náměstí – fyzickým i nefyzickým, orientaci a místy – charaktery náměstí a celoměstskými propojeními – vazbami náměstí. Reorganizací, otevřením vazeb a zjasněním celkové koncepce vytváříme místo pro lidi a jejich aktivity.

Hodnocení poroty

Porota v návrhu ocenila řešení prostor Masarykova a Malého náměstí jako jednoho celku při vytvoření svébytných nástupních prostorů (plácků) v rozích náměstí: radniční, muzejní, kostelní, sídlištní. Tento koncept však není dostatečně rozpracován. I když k tomu přímo nevybízí, návrh umožňuje pořádání rozmanitých kulturních aktivit v průběhu celého roku. Souvisejícím negativem je slabý popis návrhu, který zvolené řešení dostatečně nereprezentuje a nevysvětluje. Dopravní řešení je v rámci soutěže dostatečné; návrh začleňuje parkovací stání se stromy do jižní strany Masarykova náměstí i na východní stranu Malého náměstí. Stávající stromy na ploše Masarykova náměstí jsou z převážné části respektovány, pouze 9 stromů je navrženo ke kácení a 6 k výsadbě. Cílem kácení je otevření pohledu podélnou osou náměstí od radnice ke kostelu a výsadba stromů na „kostelním plácku“ vytváří příjemné prostředí pro posezení. Tento postup porota hodnotí kladně, ačkoli na Malém náměstí by stačila pouze řada stromů podél jeho východní fronty. Západní stromořadí prostor zbytečně rozděluje. Řešení proluky objektem pohyblivého „mezidomí“ je dle poroty odvážné, i když pravděpodobně obtížně realizovatelné a celý návrh zbytečně oslabuje.

Předchozí Další
Odměna
  • Autor The Hong Nhung, Jan Poslušný
  • Team Spolupráce: RCNKSK architekti, Adam Preisler
  • Praha
Anotace

Řada náměstí v mnoha městech trpí četnými problémy, které plynou z nepochopení jejich archetypální podstaty. Jinak tomu není ani v Benešově. Původní volná plocha z doby před 16. stoletím úpí pod nekoncepčními historickými nánosy z dob následujících. Ty představují nekvalitní materiály povrchů z betonu či asfaltu, nevhodně umístěná či zcela špatně zvolená zeleň a špalíček domů, který z původní a jasné figury vytvořil náměstí dvě. Jedno větší a druhé s potenciálem spíše širší ulice, než malého náměstí. V současné chvíli nemají jednotlivé prvky ve veřejném prostoru jednotnou a ucelenou koncepci a vytvářejí tak pouze bariéry, které oslabují a tříští ducha místa bývalého “velkého” náměstí.

Hodnocení poroty

Návrh přinesl mnoho zajímavých podnětů pro řešení předmětu soutěže, nicméně v porovnání s oceněnými návrhy nedosahuje potřebných kriteriálních kvalit. Porota od samého začátku oceňuje zástavbu proluky, respektování původní stopy členění špalíčku a reálný přístup a ohleduplnost ke stávajícímu stavu, za což porota odměnila návrh. Porota vnímá disproporci v kvalitě řešení Masarykova a Malého náměstí, přičemž levá strana Masarykova náměstí je koncepčně řešena úspěšněji. V rámci Masarykova náměstí oceňuje porota otevření průhledu na budovu radnice a uvolnění prostoru pro variabilní řešení využívání náměstí. Jako nevhodné se jeví protažení dlažby z Masarykova náměstí do prostoru špalíčku. V případě malého náměstí se jeví nevhodně odhalená fronta domů v prostoru před poliklinikou a naopak velmi sevřený prostor východní části špalíčku. Diskutabilní se jeví absence zeleně na Malém náměstí. Pobytové schodiště v jižní části náměstí není přesvědčivé svojí proporcí, měřítkem a absenci stínu.

Předchozí Další