Nová radnice pro Prahu 7

1.cena
  • Autor Atelier bod architekti
  • Team Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda
  • CZ
Anotace

Výrazové prostředky použité při rekonstrukci domu citují tvarosloví a matérii Holešovic, dům ctí historický kontext čtvrti, ctí její specifika a průmyslovou estetiku. Byť je objekt výrazný, jeho výraznosti je docíleno pokornou cestou, použitím holešovických motivů. Původní objekt je očištěn na skelet, na technickou nutnost-na nosnou konstrukci, tu vnímáme jako krásnou. Proto ctíme velikosti stavebních modulů, rytmus konstrukce. Používáme motivy, které dělají z běžného domu dům vznešený-radnici.

Hodnocení poroty

Porota na tomto návrhu hodnotí kladně zejména jednoduchost a jasný výraz, který přísluší právě veřejné budově a odůvodněné použití základního architektonického jazyka jako je kontrast mezi světlem a stínem, materialitou a lehkostí. Zároveň se jedná o přístup k rekonstrukci respektující stávající konstrukci i kontext, ve kterém se budova nachází. Porota má však výhrady ke ztvárnění obřadní síně, která by svým výrazem mohla být velkorysejší a odpovídat tak celkové architektuře budovy. Ačkoli se jedná o technologicky standardní projekt, je zde prostor, aby se mohl po energetické stránce dále rozvinout. Dopracování z hlediska technologií je také podmínkou realizace tohoto projektu, stejně jako zvážení lepší integrace obnovitelných zdrojů do konceptu budovy. Stejně důležité bude prozkoumání stávající konstrukce, možnosti jejího odhalení a koexistence tohoto přístupu s nutným technickým zařízením budovy.

Předchozí Další
2.cena
  • Autor Anne-Sereine Tremblay, Jan Kudlička
  • NL
Anotace

Otevřený dům pro 21. století, přátelský a transparentní úřad, který se otevírá veřejnosti a dává prostor pro kulturní aktivity a komunitní život. Energeticky úsporný dům s inteligentním řízením a nízkými provozními náklady. Dům, který věnuje městu své nejcennější prostory – uvolněný parter, prosklenou uliční fasádu, zelený dvůr a prostory posledního patra s terasami a výhledy. Přehledný a velkorysý interiér – otevřené klientské zóny s výtahy při uliční fasádě, dětské koutky a hovorny v soukromější části při plné fasádě s úložnými prostory. Kanceláře podél jižní a západní fasády.

Hodnocení poroty

Na návrhu porota oceňuje zejména přímočaře zvolený koncept, který s respektem k původnímu stavu odhaluje a používá stávající konstrukci jako hlavní estetický prvek. Dalším silným vizuálním motivem může být externí stínění budovy, které ovšem není v návrhu dostatečně explicitně popsáno ani zobrazeno. V případné fázi dopracování studie bude nutné se na tento motiv soustředit, stejně jako na adekvátní vstup do budovy se zádveřím. Pochybnosti obzvláště v prezentaci interiérů vzbudila estetická kvalita konstrukce, která nemusí splnit očekávání autorů. Zároveň subtilní ztvárnění fasády by muselo být podrobeno hlubšímu dopracování. Z technologického hlediska, je chvályhodné, že návrh pracuje s fotovoltaickým systémem i se zpětným využíváním dešťové vody. Stejně jako u dalších návrhů by tento aspekt využití technologií musel být dopracován.

Předchozí Další
3.cena
  • Autor Dalibor Hlaváček, Martin čeněk
  • Team Ludvík Holub , Zuzana Kučerová Spolupracovníci: Jan Žemlička , Marek Förster , Jiří Roháč , Droneo.tv , Kristina Hlaváčková , Smyrna , IKA VIN 112 , Martin Král , Jaromír Fetterle , Repro Fetterle , Pavel Kulišťák , Voala
  • CZ
Anotace

Nová radnice se stane symbolem pro transparentnost a demokratické procesy v městské části Praze 7 a bude hrát klíčovou roli při přerodu této čtvrti v kulturní a kreativní součást pražské metropole. Pasivně i aktivně využije sluneční záření. Modulární plášť umožní snadné změny dispozic v budoucnu a bude nenáročný na údržbu. Přirozené větrání okny s nočním předchlazováním zajistí příjemné vnitřní prostředí a nízké provozní náklady. Nová radnice bude přátelská k městu a šetrná k životnímu prostředí.

Hodnocení poroty

Pečlivě propracovaný návrh, který nabízí stavebně i technologicky poměrně úsporné řešení, je proveditelný a vhodně aplikuje fotovoltaický systém. Porota na vnitřním uspořádání oceňuje především návrh druhého schodiště, které umožňuje více reprezentativní a společenské využití této vertikální komunikace i přilehlých prostor. Dopracovat by si zasloužila deklarovaná propojenost a přístupnost přízemí až do vnitřního dvora, která však díky zvoleným architektonickým prostředkům není tak silná – vstup z ulice blokuje jednak transversální rampa a směrem do dvora zmenšuje prostupnost půdorysné uspořádání. Esteticky racionální fasáda by mohla být přepracována tak, aby připomínala méně standardní administrativní budovu a více budovu veřejnou.

Předchozí Další
Finalista
  • Autor Acha Zaballa Arquitectos
  • Team Cristina Acha, Miguel Zaballa
  • ES
Anotace

Jedná se o návrh založený na dualismu. Rekonstrukční zásah pro širokou škálu potřeb radnice v omezeném stávajícím zastavěném objemu. Rovnovážný přístup mezi dvojím charakterem programu, otevřeným, transparentním a multifunkčním pro občany a diskrétním, jemným a vyhrazeným pro některé městské odbory. Tento dualismus je fyzicky přenesen do navržené organizace se dvěma vzájemně se prolínajícími složkami: "otevřenou - propojenou" a "pevnou". Rekonstrukce založená na konsensu.

Hodnocení poroty

Celkový pohled z ulice U Průhonu je vhodně přizpůsoben okolní průmyslové části města. Netradiční řešení fasády působí svěžím dojmem – i s ohledem na deklarovanou zakomponovanou proměnlivou zeleň. Porota si u návrhu cení celkové propracování včetně detailů a návrhu teras, které slouží převážně pro zaměstnance úřadu. Největší terasa je (pravděpodobně realisticky) využita pouze pro technické zázemí. Provozně návrh naplnil zadání s výjimkou nedostatečného soukromí pro klienty a pracovníky odboru sociálního zabezpečení. Z technického a konstrukčního hlediska je velkým kladem projektu zachování schodišťového prostoru a snaha omezit demoliční práce ve stávající budově. Navržený podzemní prostor pod stávajícím parkovištěm porota pro investora vyhodnotila jako problematický. Zároveň se shodla na příliš abstraktním a nepřehledném zobrazení interiérů, včetně jeho barevného řešení.

Předchozí Další
Finalista
  • Autor IND [Inter.National.Design]
  • Team Giovanni Bellotti, Pablo Roquero, Felix Madrazo, Arman Akdogan
  • NL
Anotace

Cílem našeho návrhu je vytvořit ucelený design, jehož výsledkem je jasný vnitřní systém, který se odráží v nové fasádě. Posuny modulů obvodového pláště způsobují změny tónů a stínů v průběhu dne, přičemž systém je zároveň udržitelný a energeticky účinný. Budova bude mít kompletně obnovené své přízemí, čímž získá transparentnější a ucelenější obraz. Rozdělením jádra mezi výtahy a hlavní schodiště projekt poskytuje variabilní kancelářské prostory, snadno přizpůsobitelné budoucím změnám.

Hodnocení poroty

Porota ocenila velice pečlivé dopracování návrhu mezi jednotlivými koly. Odstoupení od sousedních budov umožnilo navrhnout okna po celém obvodu, ačkoli například funkce průchodu, který tak rovněž vznikl, není zcela jasná. Jako diskutabilní a neopodstatněné se jeví také odstranění středových sloupů. Kladně byla hodnocena dobrá a adaptabilní organizace provozu, snadná navigace uvnitř budovy i půdorysné uspořádání, kterého je však docíleno právě konstrukčními změnami a zároveň může být problematické z hlediska přívodu přirozeného světla. Zvolený přístup ke ztvárnění fasády hodnotila porota v obou kolech jako velice zajímavý i z hlediska zvolených prefabrikovaných prvků a umožnění otevření okna v každé kanceláři, stejně jako pamatování na údržbu. Abstraktnost monolitického tvaru domu byla porotou vysoce ceněna, v závěru však zvolila méně ikonický přístup k řešení rekonstrukce nové radnice.

Předchozí Další
Finalista
  • Autor Tomáš Hradečný, Přemysl Jurák, Kamil Měrka, Tomáš Kozel, Petra Holubová
  • Team Spolupráce: Lukáš Hradečný
  • CZ
Anotace

Novou radnici Prahy 7 chápeme jako dům pro výkon samosprávy městské části ve prospěch jejích obyvatel. Pro takovou službu navrhujeme dům v parteru zcela transparentní, navozující dojem, že každý kolemjdoucí v něm najde otevřené dveře pro řešení všemožných životních situací. Nejde samozřejmě o zaopatřovací ústav, ale dům s pevnou páteří, kde organizace, pravidla a přehled jsou jistotou, která se snoubí s přátelským a uživatelsky komfortním prostředím.

Hodnocení poroty

Jako zajímavý porota hodnotí pokus o použití tradičního motivu pražské mozaiky, díky kterému se do jisté míry přehodnocuje ostré dělení mezi vnějším a vnitřním veřejným prostorem. Vnitřní dvůr se dá využít jak k parkování, tak ke společenským aktivitám, což je podpořeno shrnovacími dveřmi. Zároveň se návrh dopracoval k vizuálnímu propojení ulice s vnitřním dvorem, což je jeho přidaná hodnota. Již od prvního kola porotu projekt zaujal díky atriu, se kterým však v druhém kole nebylo lépe pracováno a které tak představuje jednu z náročných konstrukčních změn, u nichž se v závěru neprokázala jejich výhoda. Rovněž nepřesvědčivé je technologické řešení budovy – nepříliš logicky jsou rozmístěna sanitární zařízení, vedení vzduchotechniky a strojní zázemí nemá dostatek prostoru. Na fasádě je použit sklocementový materiál, který je poměrně náročný na údržbu. V závěru pak porota nenašla výhody přetvoření potenciálně zajímavého stávajícího exteriéru v běžný vzhled administrativních budov.

Předchozí Další
Finalisté
  • Autor Martin Hejl, Lenka Hejlová, Pavel Uličný, Dalibor Staněk, Pavel Trejbal
  • Team spolupráce: Petr Štěpán, Alexey Klyuykov, Mariya Usikova, Robert Sopko
  • CZ
Anotace

Obvyklý obraz radnice v českých zemích je uzavřený úřad segregovaný na teritorium obsluhujících a obsluhovaných. Na jedné straně je městská zpráva uvězněná v labyrintu byrokratických kabinetů a na straně druhé občané čekající v prostorech monumentálních chodeb, ze kterých jsou voláni do “šedé zóny” nepatrných zákoutí k podstatě existence radnice interakci mezi správci a obyvateli. Co když uchopíme tento nepojmenovaný šedý prostor a vytvoříme z něj veřejnou krajinu, kterou budou oba světy obývat?

Hodnocení poroty

Porota si v návrhu cení zejména koncepčního přístupu a silné vize propojení přízemí s veřejným prostorem a vnitřním dvorem do jednoho celku a velkorysosti a kreativity formálního řešení jako inteligentní vnitřní krajiny. Fasáda je pojednána výrazově poměrně záhadně a kombinuje čistě průhledné a průsvitné části. Autoři nicméně neprokázali proveditelnost technického řešení fasády, která tak zůstala na úrovni konceptu. Oproti prvnímu kolu se návrh v rovině interiéru příliš neposunul a porotě scházel jeho jiný aspekt než estetický, stejně jako nedostatečně prezentoval zvládnutí rozpočtu a technické parametry budovy. Grafické zpracování a prezentace návrhu je již od prvního kola na velice vysoké úrovni. Ve výsledku však silný koncept a schopnost autorů navrhnout velkorysý projekt rekonstrukce zůstává ve skicovité rovině a porota jej hodnotí jako příliš experimentální, jednostranný a obtížně dopravovatelný a proveditelný ve stanoveném termínu.

Předchozí Další
Finalisté
  • Autor EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
  • Team Lukáš Ehl, Tomáš Koumar; spolupráce: Jan Lankaš, Jaroslav Malina, Ondřej Hlaváček
  • CZ
Anotace

Otevřený dům pro 21. století, přátelský a transparentní úřad, který se otevírá veřejnosti a dává prostor pro kulturní aktivity a komunitní život. Energeticky úsporný dům s inteligentním řízením a nízkými provozními náklady. Dům, který věnuje městu své nejcennější prostory – uvolněný parter, prosklenou uliční fasádu, zelený dvůr a prostory posledního patra s terasami a výhledy. Přehledný a velkorysý interiér – otevřené klientské zóny s výtahy při uliční fasádě, dětské koutky a hovorny v soukromější části při plné fasádě s úložnými prostory. Kanceláře podél jižní a západní fasády.

Hodnocení poroty

Porota ocenila čistotu ztvárnění a exaktní výraz domu, čehož autoři dosáhli obnažením a zvýrazněním původních konstrukcí. Nicméně plné pojetí východní fasády a užití fasádních roštů vedly k uniformitě, která dle poroty není pro radnici tou nejlepší cestou. V organizaci interiéru je obětováno mnoho prostoru čekacím zónám, u nichž je diskutabilní, zda by fungovaly. Kmenové jednotky oddělené závěsy se nejeví jako vhodné řešení, stejně jako obecně „ztěžknutí“ interiéru oproti návrhu z prvního kola. Naopak dobře jsou v interiéru řešeny úložné prostory. Kladně je hodnocena rovněž snaha využívat dešťovou vodu, ačkoli celkový technologický koncept by zasloužil přehodnocení, zejména co se týče aplikace tepelných čerpadel.

Předchozí Další