Opava: Obchodní dům Breda

  • Vítězný návrh - 1.místo

    ateliér gram + OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Spolka

  • Zadavatel

    statutární město Opava

  • Typ soutěže

    soutěžní dialog

  • Výsledky

    14.6.2024

  • Skicovné

    5 X 400 000 Kč

  • Povinné použití elektronického nástroje

    E-ZAK

ODB

Hlavním úkolem soutěžního dialogu je multioborovou diskuzí představit nejvýznamnější stavbu heretika architektury Leopolda Bauera a navrátit ji zpět do společenského, kulturního a městského života Opavy a České republiky. Oslovujeme tedy architekty, aby se spojili s dalšími kreativními obory, aby zadání pojali nejen jako návrh rekonstrukce domu, ale aby se také věnovali konceptu budoucího provozu, fázování rekonstrukce a transformace Bredy.
Soutěžní dialog na revitalizaci Obchodního domu Bredy v Opavě si klade za cíl najít odpověď na otázku, jak se v 21. století postavit k provozu a architektonickému řešení historického, památkově chráněného objektu, a zároveň budově dodat novou náplň, která bude přínosem pro nejen společenský a kulturní život obyvatel města.
Snahou města je budovu bývalého Obchodního domu Breda oživit, naplnit ji novým životem, umístit ji do současnosti a zajistit dlouhodobý a kvalitní provoz do budoucna. Není cílem, aby revitalizace Bredy vytvořila na pozemku o rozloze cca. 10000 m2 nový monofunkční celek, ale naopak aby poskytla prostor pro různé formy využití, které se navzájem budou doplňovat, ovlivňovat a rozvíjet.

Mezinárodní porota se shodla, že kvalita zaslaných profesních přístupu k řešení revitalizace Obchodního domu Breda byla na nejvyšší úrovni. Po intensivní diskusi a vyhodnocení vybrala 5 týmů, které kritéria soutěže s ohledem na zadání a mezioborové pojetí revitalizace Obchodního domu Breda naplňovaly nejlépe.

  • atelier gram + OFFICE Kersten Geers David Van Severen (CZ + BE)
  • David Kohn Architects (UK)
  • PEER COLLECTIVE + Traumnovelle + Kateřina Šedá (CZ + BE)
  • PLURAL + Peter Szalay + Branislav Čavoj (SK)
  • Sadovsky & Architects + GutGut (SK)
Porota

Gabu Heindl

předsedkyně poroty

Gabu Heindl je profesorkou a vedoucí katedry Architektura Města Ekonomika | Stavební ekonomika a rozvoj projektů na univerzitě v Kasselu. Gabu je autorkou knihy Stadtkonflikte (Mandelbaum 2020) o radikální demokracii v architektuře a urbanismu a Gerechte Stadt Muss Sein (AK Vídeň 2022) o současném stavu a budoucí orientaci spravedlivého urbanismu. Se svou vídeňskou kanceláří GABU Heindl Architektur se jako nezávislá architektka a urbanistka zabývá veřejným prostorem, rekonstrukcí veřejných budov, projekty kolektivního bydlení a městskou
spravedlností.

Jan de Vylder

Vlámský architekt působící v Gentu a Bruselu. Realizoval řadu děl v Belgii i v zahraničí a vystavoval v mnoha galeriích. Je profesorem na ETH v Curychu, pod heslem Re-Practice and Prac-Teach spojuje dohromady praxi s výukou. Na Bienále
architektury byl oceněn Stříbrným lvem za projekt pavilonu Psychiatrické kliniky Caritas v Melle (2017). Architekti revitalizovali kliniku podle experimentální myšlenky vyvinuté ve spolupráci s různými skupinami uživatelů. Výsledkem je
surrealistické propojení starého a nového.

Jana Zdráhalová

Vystudovala architekturu na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde nyní vyučuje urbanismus. Mezi její zájmy patří vztah mezi charakteristikami prostředí a způsobem, jakým se lidé pohybují a využívají prostor. Ve své vědecké práci se věnuje
mimo jiné péči o urbanistickou hodnotu.

Jindřich Vybíral

Opavský rodák, historik umění a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své vědecké práci se věnuje především dějinám architektury a architektům 18. až 20. století. Zabývá se zámeckou, měšťanskou, industriální i funerální architekturou. Monograficky zpracoval mimo jiné dílo slezského architekta Leopolda Bauera a zmapoval stavby moravských architektů ze školy Otty Wagnera na Moravě a ve Slezsku.

Boris Redčenkov

Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze. Spolu s Prokopem Tomáškem založili vlastní kancelář Atelier 69 – architekti, jejíž tým později doplnil Jaroslav Wertig. Mezi realizace A69 patří Sanatorium dr. Petáka ve Františkových Lázních, rekonstrukce pěší zóny v Chebu nebo obytný komplex Central Park v Praze. Vyučuje na Architectural Institute in Prague (ARCHIP) a vede ateliér na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Adam Gebrian

náhradník

Architekt a propagátor architektury, absolvoval studium na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, studoval také v Los Angeles a pracoval v Londýně či Paříži. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku. Věnuje se zejména teoretické, kritické a mediální aktivitě. Podílel se na vzniku Centra architektury a městského plánování (CAMP). Všeobecné povědomí o architektuře šíří skrz vlastní pořady na Radiu Wave a na internetové televizi MALL.tv.

Martin Strakoš

náhradník

Historik architektury a památkář. Je odborným pracovníkem Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, kde se zabývá architekturou19. a 20.století a otázkami novostaveb v historickém prostředí. Je autorem autor esejí s názvem Ostravský chodec a pořádá komentované procházky Ostravou.

Tomáš Navrátil

primátor statutárního města Opava

Michal Štěpánek

radní statutárního města Opava

Vladimír Schreier

náměstek primátora statutárního města Opava

Petr Stanjura

vedoucí oddělení hlavního architekta Magistrátu města Opavy

Kurt Gebauer

náhradník

výtvarník, Spolek na záchranu obchodního domu Breda

Jana Foltysová

náhradnice

vedoucí odboru kanceláře primátora statutárního města Opava