Vítězný návrh
Benthem Crouwel Architects
Zadavatel
Nová Pankrác s.r.o.
Typ soutěže
Soutěžní dialog
Výsledky
2021
Stav
vyhlášení výsledků
Ceny
1 200 000 Kč - 800 000 Kč - 400 000 Kč
Přes 70 architektonických kanceláří z Evropy, USA, Kanady i Hong Kongu se přihlásilo do soutěže na možné řešení využití pozemku u budoucí stanice metra D Olbrachtova.
Do dalšího kola postoupilo na základě hodnocení poroty následujících pět architektonických kanceláří (v abecedním pořadí):
BENTHEM CROUWEL ARCHITECTS (Nizozemí)
Fletcher Priest Architects (Velká Británie)
querkraft architekten (Rakousko)
Tham & Videgård (Švédsko)
UNK architects (Ruská federace)
Developerský projekt s nájemními byty, kancelářemi a službami v návaznosti na výstup z nové stanice metra. Veškeré provozy budou dlouhodobě v majetku investora a budou pronajímané nájemcům. Zájmem investora je tedy návrh budovy s dlouhodobě efektivním provozem a kreativním řešením, který zaručí energetický štítek A i skutečnou energetickou efektivitu.
Primární funkce (přes 50 % HPP) – nájemní bydlení; Sekundární funkce (cca 30-40 % HPP) – administrativní plochy standardu A s možností řešení jako flexibilní kanceláře; Doplňková funkce (cca 10 % HPP) – služby.
Dnes je možné v území postavit 18 712 m2 HPP. Stávající využití parcely „nerušící výroba a služby se s výstavbou nové stanice metra D Olbrachtova stane do budoucna nelogickým, proto je potřeba iniciovat změnu územního plánu, která v místě umožní vznik soudobé, vysoce kvalitní stavby. Cílem soutěže je v první řadě připravit podklad pro změnu územního plánu, který zohlední novou stanici metra D jako lokální centrum, a následovně ve spolupráci s investorem navržený projekt realizovat. Věříme, že tím vznikne dominantní stavba vysoké architektonické úrovně s výborným poměrem mezi cenou a hodnotou stavby.
Na základě otevřené výzvy se mohl přihlásit neomezený počet kanceláří a týmů, ze kterých porota složená z většiny z nezávislých odborníků vybrala 5 účastníků, kteří rozpracují své návrhy. Pro tyto týmy bude uspořádaná prohlídka lokality a následně jejich prezentace rozpracovanosti s diskuzí před porotou. Své finální návrhy budou moci porotě rovněž prezentovat.
Radek Kolařík
předsedaArchitekturu studoval v Brně na Vysokém učení technickém, na holandské Technische Hogeschool Delft a po absolutoriu pokračoval postgraduálním studiem na Akademii výtvarných umění v Praze. Na počátku devadesátých let pracoval v SIAL – Stavoprojektu v Liberci, ale také v Paříži v ateliéru Jeana Nouvela. V roce 1993 založil spolu s Ladou Kolaříkovou studio RKAW. Pro činžovní dům Na Zatlance v srdci Smíchova v Praze byl ateliér RKAW v roce 2013 nominován na Evropskou cenu za architekturu.
Tina Saaby
Absolventka Aarhus školy architektury, svou bohatou praxi v architektonických kancelářích, jakou jsou Skaarup & Jespersen, Hou + Partnere Arkitekter a WITRAZ Arkitekter, v roce 2010 zúročila na pozici hlavní architektky Kodaně, kde působila do roku 2019. V současnosti vede vlastní atelier Tina Saaby Copenhagen a čerstvě se stala hlavní architektkou Gladsaxe. Jako hlavní městská architektka se v Kodani zabývala vývojem nových i stávajících čtvrtí, zanedbaných oblastí a strategiemi pro velké oblasti, jako jsou přístav, vnitřní město, divoká příroda atd. Jako vedoucí multioborového týmu vytvořila novou architektonickou politiku města „Co-Create Copenhagen“, která podporuje vize a strategie pro městskou přírodu.
Pascal Müller
Spolu s Peterem Sigristem založil v roce 2001 Müller Sigrist Architekten. V roce 2006 získal ocenění za nejlepší realizaci v curyšském kantonu, o rok později získal cenu Prix Acier 2007, udělovanou nejlepším švýcarským stavbám z oceli, a mnoho dalších ocenění následovalo. Jeho projekty jsou zajímavé především originální koombinací funkcí. Již dlouhou dobu se také zabývá návrhy družstevního bydlení.
Viktorie Součková
náhradniceViktorie Součková vystudovala architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Evy Jiřičné. Od roku 1999 pracovala v ateliéru Foster+Partners v Londýně a v roce 2007 se vrátila do Česka, kde se později stala ředitelkou pražské kanceláře Bogle Architects. Mezi mnohé realizace této pobočky patří zejména mezinárodní výzkumné laserové centrum ELIBeamlines v Dolních Břežanech, které obdrželo prestižní ocenění MIPIM Award v kategorii průmyslová logistická stavba roku.
Jan Schindler
náhradníkV letech 1986-1992 studoval Fakultu architektury na Českém vysokém učení technickém v Praze a poté několik let aktivně působil jako architekt v Berlíně, v kancelářích Prof. Baller, Baumann, Takenaka. Od roku 1995 je aktivním členem v německé komoře architektů. Po berlínské zkušenosti se v roce 1997 vrátil do Prahy, kde založil ateliér 4a architekti. Od roku 2012 působí v uznávaném pražském ateliéru Schindler Seko Architekti. Vyučuje architektonické navrhování na ARCHIP – Architectural Institute in Prague, kde je vedoucím ateliéru od roku 2011.
Oleg Čeremisin
místopředsedaVystudoval Mechanicko-matematickou fakultu Moskevské statní univerzity M. V. Lomonosova a získal titul MBA na Cardiff Business School ve Velké Británii. V roce 2008 spoluzakládal holding VELSKA a je jeho statutárním zástupcem dodnes.
Igor Čeremisin
náhradníkMá za sebou letité zkušenosti s developerským businessem v Rusku. Spoluzakládal holding Velska a dodnes v něm působí v roli hlavního konzultanta.
Dariya Čeremisina
náhradniceStuduje čtvrtým rokem architekturu na Architectural Association School of Architecture v Londýně. Zároveň působí v roli architektonické konzultantky v holdingu Velska.
Tomáš Fencl
V oblasti nemovitostí a technologií se pohybuje již více než 20 let. Zkušenosti sbíral v nadnárodních společnostech a nemovitostních fondech jako je Knight Frank, Colliers nebo CSPF B.V. V holdingu VELSKA je ředitelem a ve společnosti VELSKA ASSET MANAGEMENT, která zajišťuje chod všech projektů, je jednatelem. Své zkušenosti opírá o studium na Metropolitan University of Prague a Nottingham Trent University.