Český Brod: Husovo náměstí & Náměstí Arnošta z Pardubic

1.cena
  • Autor ATELIER 111 architekti
  • Team Zuzana Johanidesová, Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl; spolupráce: Michaela Zudová (krajinářská architektka), Ondřej Zenkl (dopravní inženýr)
  • Praha
Anotace

Stávající situace na obou náměstích je z pohledu využití veřejných prostranství velmi neutěšená. Pohyb pěších i jakékoli volnočasové využití je značně limitováno stále většími nároky na totální automobilovou obslužnost všech částí parteru a narůstajícím tlakem na kapacitu parkování. Výsledkem je nepřehledný dopravní prostor se všemi jeho nežádoucími důsledky. Návrh navrací oběma hlavním plochám funkci, kterou si nesou ve jméně. Tedy náměstí. Těžištem je proto důraz na architektonicko-urbanistické vazby a děje a současná dopravní dominance ustupuje do pozadí. I přesto zvolená dopravní koncepce zajišťuje nadále úplnou obslužnost všech residenčních budov, provozoven, úřadu, školských zařízení i turisticky oblíbených objektů.

Hodnocení poroty

Porota oceňuje čitelný, komplexní a vyjímečně kvalitně zpracovaný návrh s nadstandardní grafickou sdílností. Velmi dobře pracuje s detailem a použitými materiály. Největší přínos shledává ve velkorysosti pojetí řešeného dvojnáměstí. Návrh vyniká přesvědčivou prostorovou celistvostí a současně velmi zdařilou synergií různých pobytových míst s osobitým charakterem. Oceňuje zejména řešení intimního prostoru před kostelem sv. Gotharda se zachováním průhledu od ulice Krále Jiřího. Z hlavního pobytového prostoru náměstí Arnošta z Pardubic před starou radnicí vymísťuje dopravu na obvod. Vytváří skutečné náměstí oživené umístěním nového vodního prvku jako prostorového vyvážení k sousoší Svaté rodiny a prostor pro umístění vánočního stromu. Návrh prezentuje promyšlené dopravní řešení s možností dopracování do realistické podoby. Řešení je variabilní s možností se adaptovat podle aktuálních potřeb. Volí efektivní uspořádání kolmých parkovacích stání kolem komunikací. V zájmu posílení fungování parteru a přívětivého užívání chodníků návrh pracuje s vloženým stromořadím po celém obvodu dvojnáměstí.

Předchozí Další
2.cena
  • Autor M2AU
  • Team Filip Musálek, David Helešic, Linda Obršálová, Eliška Horáčková, Marie Poláková, Michaela Kirnerová
  • Brno
Anotace

Jedno město, dvě náměstí, tři myšlenky. Specifické uspořádání dvou náměstí se špalíčkem budov a solitérními objekty kostela a staré radnice, umožňuje vytvořit různě velké veřejné prostranství, každé se svým specifickým charakterem. Takto vzniklá místa vytvářejí kulisy pro každodenní život, nákupy, kávu na zahrádce před kavárnou, odpočinek ve stínu stromů parku, ale i větší společenské akce a slavnosti. Návrh vychází z historického vývoje náměstí, který je kombinován se současnými požadavky na veřejná prostranství. Nejvýznamnější historické budovy jsou zdůrazněny použitím velkoformátové žulové dlažby. Každé prostranství má svůj vlastní specifický charakter, avšak společně tvoří jeden celek. Dualita dvou náměstí v historickém centru je přenesena i do samotného návrhu. Na východě, před starou a novou radnicí je vytvořeno prostranství, jemuž dominuje kámen a zpevněné plochy, jehož protikladem jsou stromy a park s bosketem na západě. Oba charaktery území se spolu navzájem prolínají a vytvářejí multifunkční veřejné prostranství, které vychází z historie a dívá se do budoucna. Cílem dopravního řešení je navrhnout jasný a přehledný dopravní systém, který zachová dopravní obsluhu náměstí a vytvoří bezpečné podmínky pro pobyt všem uživatelům. Zároveň klade důraz na omezení tranzitní dopravy přes historické centrum.

Hodnocení poroty

Porota považuje návrh za velmi kvalitně a komplexně zpracovaný především s důrazem na řešení propojení jednotlivých pobytových míst. Samotná místa pojednává formou možných scénářů užívání bez důrazu na detailní zpracování trvalých prvků a mobiliáře. Návrh velmi pěkně zpracovává novou centrální pěší zónu a vhodně sceluje vstupní prostor do náměstí s prostorem kolem zvonice. Navržený bosket působí příliš invazivně a brání pohledovým vazbám na kostel sv. Gotharda. Porota vysoce hodnotí návrh stromořadí / aleje v průhledu od sochy Prokopa Holého na sousoší Svaté rodiny. Spojnice náměstí Arnošta z Pardubic a Husova náměstí se tak stává dalším místem konání pravidelných trhů, případně příležitostných oslav či poutí s možností rozšíření na samotná náměstí. Navržené dopravní řešení působí realisticky a flexibilně pro budoucí proměny dle potřeb města. Příjemně působí rozšíření parteru kolem domů po obvodu náměstí s vložením stromů mezi prostor chodníků a kolmá parkovací stání. Pochybnosti budí umístění stromořadí na střed centrální pěší zóny. Návrh nedostatečně využívá potenciálu vodních prvků a pracuje pouze s repasovanou studnou.

Předchozí Další
3.cena
  • Autor gogolák + grasse
  • Team Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Martina Havlová, Radek Prokeš, Štěpán Matějka
  • Praha
Anotace

Český Brod je městem se silným jádrem a identitou. Identita je mozaikou historie, vztahů a života lidí tvořících město. V provázaném „dvojnáměstí“ se rozvíjí jedinečný charakter příjemného a živoucího historického centra, dostupného a sloužícího města, a také rostoucího a rozvíjejícího se sídla. Koncept mozaiky uchopuje různorodý celek města i jeho centra, působícího různorodě v detailu a celistvě v celku. Náměstí je mozaikou života míst, funkční krajiny, svázaných propojení i drobných příběhů.

Hodnocení poroty

Návrh je mimořádně pečlivě zpracovaný. Porota v návrhu oceňuje velmi podrobně rozpracované vazby na centrum města, včetně vyzdvižení hradeb se zvýrazněním vstupů historických bran, a uvažování nad širšími souvislostmi. Kladně hodnotí i způsob pojednání pobytových ploch. Předprostor bývalého kostela sv. Maří Magdaleny a Kouřimské brány byl pojat velice citlivě a nabízí kvalitní řešení. Prostor před školou působí příjemně a konsistentně. Dobře vyřešena se jeví i pěší zóna s lehce odsazenými stromy od centrální osy a umístění stromů mezi parkovací stání po obvodu náměstí. Dále porota oceňuje umístění pobytové terasy pod kostelem a průhled od sochy Prokopa Holého směr sousoší Svaté Rodiny, který nabízí prostor pro trhy a jarmarky. Prostoru před budovu radnice, kde byla umístěna parkovací stání, naopak výrazně chybí pobytové kvality. Pochybnosti u poroty vzbudil nerealistický počet stromů včetně druhové skladby, který tříští plochu náměstí a omezuje jeho využitelnost. Nevhodná pozice s v tomto ohledu vztahuje i na model města umístěný mezi čtveřicí stromů. Vodní prvky mají poněkud nevýraznou formu, kruhový záhon s kruhovou lavičkou okolo sousoší Svaté rodiny naopak působí jako geometricky příliš výrazný prvek. Celkově návrh pracuje s velkým množstvím prvků a materiálů, které vesměs vytváří dojem přeplněného prostoru.

Předchozí Další
finalista
  • Autor archworks
  • Team Jiří Rákosník, Tereza Rákosníková, Ruby Pavoučková, Petra Peterková, Martin Valášek
  • Praha
Anotace

Husovo náměstí a náměstí Arnošta z Pardubic tvoří společenské, kulturní i obchodní centrum Českého Brodu. V současnosti je ale prostor těchto náměstí roztříštěn do mnoha menších nefunkčních ostrovů a je opanován parkujícími automobily. V soutěžním návrhu navracíme dvojnáměstí jeho celistvost. Zároveň respektujeme jemné odlišnosti jednotlivých míst a vytváříme síť různorodých vzájemně dobře propojených veřejných prostranství. Velká péče je také věnována usměrnění parkujících i projíždějících aut a podporu pěšího a cyklo pohybu.

Hodnocení poroty

Kvalita návrhu spočívá ve vytváření příjemných pobytových ploch. Porota zde oceňuje prostorné napojení z Krále Jiřího do předprostoru kostela sv. Gotharda, charakter prostoru navazující na školu a dále umístění vodního prvku před radnicí. Ohledně dopravního řešení porota kladně hodnotí obousměrnost úseku ze Suvorovovi do Tyršovi ulice, umístění parkovacích stání v návrhu však působí místy nahodile. Použití bylinkových záhonů vedle kostela a na ploše pod budovou čp.1 porota považuje za nevodné z důvod chybějícího historického kontextu. Nedostatek kontextu porota shledává i ve stromovém seskupením kolem studny, které zde tvoří příliš silný symbol. Středová linie pěší zóny působí přeplněně.

Předchozí Další
finalista
  • Autor Jan Pohludka
  • Team Marek Vávra, Petr Dušek
  • Sedliště
Anotace

Urbanistické řešení sjednocu je obě náměstí do jednoho centrálního městského prostoru s několika různými funkčními částmi. Tato idea je podpořena jednotným námětem ve vzoru dlažby. Motorová doprava je vymístěna na vnější okraj náměstí, čímž je umožněna pěším maximální volnost pohybu při pobytu v jeho celé vnitřní ploše. Jednou z dominant náměstí je dům č. p. 1, tedy stará radnice, před kterou je přirozené umístit hlavní shromažďovací prostor pro konání trhů, slavností či jiných společenských akcí města. Návrh počítá se zachováním trojice vzrostlých lip, které vymezují intimní těžiště prostoru. (I.) Nejvýraznější a také nejstarší dominantou je kostel sv. Gotharda s pozdně gotickou zvonicí, kterému navrhujeme důstojný předprostor doplněný novou kašnou a místem pro vztyčení vánočního stromu či májky. (II.) Spojnici těchto dvou prostorů tvoří nově vzniklá pěší promenáda, lemující parter špalíčku s masnými krámy, ta se vyčleněním automobilové dopravy stává ideálním prostorem pro trávení volného času na předzahrádkách v návaznosti na aktivní parter. Nové radnici a pomníku Prokopa Velikého navrhujeme reprezentativní předprostor s pobytovým stromořadím, který umožňuje mimo jiné i konání svatebních obřadů. (III.) Za budovou základní školy se nachází nejintimnější část celého prostoru, do ní navrhujeme od počinkové posezení ve stínu stromů. (IV.) Proluku po bývalém pivovaru uzavíráme dočasnou stavbou sloužící jak oobčerstvení, toalety a zázemí pro multifunkční hřiště, či konání letního kina (V.), sloužící mimo širokou veřejnost i dětem z blízkých budov základních škol.

Hodnocení poroty

Porota v návrhu oceňuje snahu o scelení jednolitých prostranství náměstí s cílem vytvoření souvislé plochy, která již zaujala v prvním kole. Jasný charakter jednotlivých pobytových míst však v návrhu chybí. Jako nevhodné se jeví řešení parkování po obvodu, které je umístěno do plochy náměstí a vytváří tak hradbu mezi parterem a vnitřními plochami náměstí. Zdvojení stromořadí pocit oddělení podporuje. Grafická prezentace projektu, zejména hodnot dláždění, působí nedopracovaně a ve srovnání s ostatními návrhy nepřesvědčivě.

Předchozí Další