EXPO 2025 ČESKÝ PAVILON

 • Zadavatel

  Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO

 • Typ soutěže

  Otevřená soutěž o návrh, 1 fáze

 • Termín odevzdání návrhu

  1.3.2023

 • Ceny a odměny

  500 000 Kč – 400 000 Kč – 200 000 Kč + odměny celkem 100 000 Kč

 • Povinné použití elektronického nástroje

  NEN

EXP

Předmětem soutěže je návrh českého pavilonu pro mezinárodní výstavu EXPO 2025, který představí Českou republiku v nejlepším světle a naváže na historické úspěchy z Bruselu, Ósaky a Montrealu. Předmětem soutěže je návrh kompletního architektonického, designerského a ideového řešení pavilonu a jeho expozice a jeho znovuvyužití po skončení výstavy. Doporučujeme, aby se soutěže zúčastnily kreativní týmy složené nejen z architektů, ale také z dalších kreativních profesí, které v šíři své odbornosti společně zareagují v současném kontextu na úspěšné dějinné odkazy druhé poloviny dvacátého století. Doporučujeme architektům hledat grafické designery, experty na výstavnictví a další odborníky nezbytné pro realizaci tak náročného díla, ale i kreativcům hledat architekty pro vytvoření silného kolektivu.

Domníváme se, že jen s multioborovým týmem bude možné umístit jméno České republiky na světovou mapu, odlišit se od ostatních pavilonů a nastavit novou tradici pro českou účast na EXPO, založenou na transparentnosti výběru otevřenou soutěží a na vysoké míře kreativity a odvahy jejích tvůrců.

Předpokládané investiční náklady na realizaci projektu jsou 120 mil. Kč bez DPH (z toho 105 mil Kč na pavilon a 15 mil Kč na interiér).

Tentokrát organizátoři zvolili ústřední téma „Vytváření budoucí společnosti pro naše životy“. Klíčová myšlenka českého pavilonu je „Kreativní národ, světový přesah“.

Pro účastníky
Porota

Balász Bognár

Balázs Bognár je maďarsko-americký architekt a partner ve společnosti Kengo Kuma & Associates. Mezi jeho významné dokončené práce patří maloobchodní pavilon Amanpuri v thajském Phuketu, Rolex Tower v texaském Dallasu (2018, ocenění Engineering News-Record 2019 Global Best Office Building Project), kulturní vesnice Portland Japanese Garden v Oregonu (2017, ocenění Eurasian Prize 2018, AIA Japan Architecture Award 2019 a další) a Red Bull Music Academy v japonském Tokiu.

Eva Jiřičná

předsedkyně poroty

Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně v rodině architekta. Vystudovala obor Architektura na ČVUT v Praze, poté AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Má dva architektonické ateliéry – v Londýně (kde žije od roku 1968, kdy se po srpnové okupaci nemohla vrátit ze studijní stáže zpět do Československa) a AI Design se sídlem v Praze, který založila s architektem Petrem Vágnerem v roce 1999. Je průkopnice designu 20. století, držitelka Řádu britského impéria.

Jan Kasl

Kasl absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura. Až do roku 1991 byl architektem v podniku Drupos Praha. V letech 1992–1998 byl ředitelem vlastního architektonického studia A projekt. Od roku 2019 je předsedou České komory architektů. VČKA zastává dále funkci člena Pracovní skupiny pro legislativu. Komoru aktivně zastupuje v pracovních skupinách zapojených do procesu přípravy nového stavebního zákona a souvisejících právních předpisů. Věnuje se souběžně vlastní architektonické praxi.

Jozef Kabaň

Jozef Kabaň is a Slovak automobile designer. He was the lead designer of Volkswagen Lupo, SEAT Arosa, Bugatti Veyron. He was the chief designer of Škoda Auto, where he worked on the Škoda Rapid, Škoda Octavia, Škoda Fabia third generation, Škoda Superb and Škoda Kodiaq, and later worked for the BMW Group and its Rolls-Royce brand.

Markéta Smrčková

Absolvovala FA ČVUT v Praze. V roce 2000 založila spolu s Tomášem Starým architektonické studio Lennox architekti, které se věnuje tvorbě od malých intervencí, přes navrhování novostaveb i rekonstrukcí, až po územní studie. Všechny jejich realizované veřejné zakázky vzešly z architektonických soutěží či workshopů. Mezi výrazné projekty posledních let patří projekt revitalizace památkové zóny Buďánka v Praze a tamější rekonstrukce Koloniálu na komunitní centrum.

Osamu Okamura

náhradník

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a konceptuální tvorbu na AVU. Za návrh vinotéky v Dobřichovicích získal v roce 1999 společně s Danielem Zissem cenu v soutěži Interiér roku. Je bývalý šefredaktor architektonického časopisu ERA 21. V letech 2013–2017 působil jako programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Od února 2019 působí jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Kristina Magasaniková

náhradnice

Vystudovala architekturu na Technické univerzitě v Liberci – fakultě architektury. Dlouhodobě žije v Dánsku. Svého času působila v Kodaňském studiu Bjarke Ingels Group, (kteří letos vyhráli první cenu na návrh Pražské filharmonie). Nyní vede svůj vlastí ateliér She Architect v Kodaňi. Navrhuje jak pro investory v České republice, tak v Dánsku.

Adam Gebrian

náhradník

Architekt a propagátor architektury, absolvoval studium na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, studoval také v Los Angeles a pracoval v Londýně či Paříži. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku. Věnuje se zejména teoretické, kritické a mediální aktivitě. Podílel se na vzniku Centra architektury a městského plánování (CAMP). Všeobecné povědomí o architektuře šíří skrz vlastní pořady na Radiu Wave a na internetové televizi MALL.tv.

Ondřej Soška

Místopředseda poroty

Generální komisař české účasti na Všeobecné světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace. Vystudoval Slezskou univerzitu v Opavě a britskou Coventry university. Absolvoval také semestrální pobyt na J. F. Oberlin University v japonském Tokiu.

Radek Špicar

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů.

Martin Wichterle

náhradník

Zakladatel Asociace českého průmyslového designu, vlastník strojírenské skupiny Wikov Industry a spolumajitel skláren Bomma a Rückl.

Aleš Kysela

náhradník

Absolvent fakulty žurnalistiky UK a specializovaného kurzu na Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University Boston. Zkušený specialista marketingové komunikace a ideový tvůrce eventů pro české a zahraniční klienty.

René Kühn

náhradník

Český podnikatel, spolumajitel přední ostravské reklamní agentury IanDerson, dlouhodobý člen Rady České televize. Odborník v oblasti marketingu a public relations.

Předchozí Další