EXPO 2025 ČESKÝ PAVILON

 • Vítězný návrh

  Apropos Architects – Michal Gabaš, Tomáš Beránek, Nikoleta Slováková, Tereza Šváchová, Kryštof Jireš, Rudolf Nikerle; autoři vizuálního stylu: Lunchmeat Studio: Petr Fašianok, Jan Kistanov, Jiří Kubalík; Dominik Miklušák; vizualizace: Studio ZAN / Praha, Curych, Den Haag

 • Zadavatel

  Česká centra

 • Typ soutěže

  Otevřená soutěž o návrh, 1 fáze

 • Výsledky

  7.3.2023

 • Stav

  příprava JŘBU

 • Ceny a odměny

  500 000 Kč – 400 000 Kč – 200 000 Kč + odměna 100 000 Kč

 • Povinné použití elektronického nástroje

  NEN

EXP

Předmětem soutěže byl návrh českého pavilonu pro mezinárodní výstavu EXPO 2025, který představí Českou republiku v nejlepším světle a naváže na historické úspěchy z Bruselu, Ósaky a Montrealu. Předmětem soutěže byl návrh kompletního architektonického, designerského a ideového řešení pavilonu a jeho expozice a jeho znovuvyužití po skončení výstavy.
Ústřední téma „Vytváření budoucí společnosti pro naše životy“.
Klíčová myšlenka českého pavilonu je „Kreativní národ, světový přesah“.

Soutěž byla vyhlášena 12.12.2022 a deadline pro odevzdání návrhů byla 1.3.2023.
Porota hodnotila 38 soutěžních návrhů.
= práce nejméně 315 architektů, krajinářů, inženýrů, designérů, umělců a dalších odborníků
= 69 000 hodin práce = práce za více než 55 milionů Kč

Porota

Eva Jiřičná

předsedkyně poroty

Eva Jiřičná se narodila ve Zlíně v rodině architekta. Vystudovala obor Architektura na ČVUT v Praze, poté AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Má dva architektonické ateliéry – v Londýně (kde žije od roku 1968, kdy se po srpnové okupaci nemohla vrátit ze studijní stáže zpět do Československa) a AI Design se sídlem v Praze, který založila s architektem Petrem Vágnerem v roce 1999. Je průkopnice designu 20. století, držitelka Řádu britského impéria.

Ondřej Soška

místopředseda poroty

Generální komisař české účasti na Všeobecné světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace. Vystudoval Slezskou univerzitu v Opavě a britskou Coventry university. Absolvoval také semestrální pobyt na J. F. Oberlin University v japonském Tokiu.

Markéta Smrčková

Absolvovala FA ČVUT v Praze. V roce 2000 založila spolu s Tomášem Starým architektonické studio Lennox architekti, které se věnuje tvorbě od malých intervencí, přes navrhování novostaveb i rekonstrukcí, až po územní studie. Všechny jejich realizované veřejné zakázky vzešly z architektonických soutěží či workshopů. Mezi výrazné projekty posledních let patří projekt revitalizace památkové zóny Buďánka v Praze a tamější rekonstrukce Koloniálu na komunitní centrum.

Balász Bognár

Balázs Bognár je maďarsko-americký architekt a partner ve společnosti Kengo Kuma & Associates. Mezi jeho významné dokončené práce patří maloobchodní pavilon Amanpuri v thajském Phuketu, Rolex Tower v texaském Dallasu (2018, ocenění Engineering News-Record 2019 Global Best Office Building Project), kulturní vesnice Portland Japanese Garden v Oregonu (2017, ocenění Eurasian Prize 2018, AIA Japan Architecture Award 2019 a další) a Red Bull Music Academy v japonském Tokiu.

Jozef Kabaň

Jozef Kabaň is a Slovak automobile designer. He was the lead designer of Volkswagen Lupo, SEAT Arosa, Bugatti Veyron. He was the chief designer of Škoda Auto, where he worked on the Škoda Rapid, Škoda Octavia, Škoda Fabia third generation, Škoda Superb and Škoda Kodiaq, and later worked for the BMW Group and its Rolls-Royce brand.

Jan Kasl

Kasl absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura. Až do roku 1991 byl architektem v podniku Drupos Praha. V letech 1992–1998 byl ředitelem vlastního architektonického studia A projekt. Od roku 2019 je předsedou České komory architektů. VČKA zastává dále funkci člena Pracovní skupiny pro legislativu. Komoru aktivně zastupuje v pracovních skupinách zapojených do procesu přípravy nového stavebního zákona a souvisejících právních předpisů. Věnuje se souběžně vlastní architektonické praxi.

Radek Špicar

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů.

Kristina Magasaniková

náhradnice

Vystudovala architekturu na Technické univerzitě v Liberci – fakultě architektury. Dlouhodobě žije v Dánsku. Svého času působila v Kodaňském studiu Bjarke Ingels Group, (kteří letos vyhráli první cenu na návrh Pražské filharmonie). Nyní vede svůj vlastí ateliér She Architect v Kodaňi. Navrhuje jak pro investory v České republice, tak v Dánsku.

Adam Gebrian

náhradník

Architekt a propagátor architektury, absolvoval studium na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, studoval také v Los Angeles a pracoval v Londýně či Paříži. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku. Věnuje se zejména teoretické, kritické a mediální aktivitě. Podílel se na vzniku Centra architektury a městského plánování (CAMP). Všeobecné povědomí o architektuře šíří skrz vlastní pořady na Radiu Wave a na internetové televizi MALL.tv.

Osamu Okamura

náhradník

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a konceptuální tvorbu na AVU. Za návrh vinotéky v Dobřichovicích získal v roce 1999 společně s Danielem Zissem cenu v soutěži Interiér roku. Je bývalý šefredaktor architektonického časopisu ERA 21. V letech 2013–2017 působil jako programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Od února 2019 působí jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

René Kühn

náhradník

Český podnikatel, spolumajitel přední ostravské reklamní agentury IanDerson, dlouhodobý člen Rady České televize. Odborník v oblasti marketingu a public relations.

Aleš Kysela

náhradník

Absolvent fakulty žurnalistiky UK a specializovaného kurzu na Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts University Boston. Zkušený specialista marketingové komunikace a ideový tvůrce eventů pro české a zahraniční klienty.

Martin Wichterle

náhradník

Zakladatel Asociace českého průmyslového designu, vlastník strojírenské skupiny Wikov Industry a spolumajitel skláren Bomma a Rückl.

Předchozí Další